Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Výrobní linka na kamenné čepele

Před 400 000 lety existovalo v Izraeli něco, co nápadně připomínalo výrobní linku. Vznikaly zde na svou dobu neuvěřitelně moderní kamenné čepele.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravěké pazourky v el-Hajez

Pravěké pazourky v el-Hajez | Foto: Ludvík Hegrlík

Výroba ostrých kamenných čepelí se až dosud kladla do období mladého paleolitu před 30 000 až 40 000 lety. Ze stejném období pocházejí i některé jeskynní malby. Nálezy z jeskyně Qesem Cave nedaleko Tel Avivu však datum vzniku kamenných čepelí posunuly do doby před 200 000 až 400 000 lety. Území Izraele, Libanonu, Sýrie a Jordánska tehdy bylo domovem kulturního komplexu Acheulo-Yabrudian, který byl na svou dobu velmi pokrokový.

Dokazují to i nálezy z jeskyně Qesem, kde archeologové objevili pozůstatky jakési „výrobní linky“ na kamenné čepele s velkým množstvím dlouhých, štíhlých a ostrých výrobků. Tyto sofistikované čepele mohou podle archeologů směle konkurovat technologiím, jaké se objevily o statisíce let později. Na počátku celého výrobního procesu stála pečlivá volba materiálu. Pravěcí lidé shromáždili kusy pazourku sesbírané ze země nebo vytěžené z podzemí a vybírali takové, které se nejlépe hodily pro výrobu čepelí. Zvolené kusy opatrně opracovávali, až dosáhli požadovaného tvaru.

Ostré kamenné čepele z jeskyně Qesem Cave | Foto: Prof. Avi Gopher

Většina nalezených čepelí má jeden ostrý a jeden tupý konec, za který se nástroj držel v ruce. Mikroskopické stopy na čepelích dokazují, že tyto nástroje se používaly především k porcování masa. Vzhledem k vysokému počtu hotových čepelí se na místě našlo překvapivě malé množství odpadu. Výroba čepelí v jeskyni Qesem by tak mohla být nejstarším příkladem standardizované technologie.

Zdroj: Science Daily, Journal of Human Evolution

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme