Výstava v rožnovském skanzenu připomíná odkaz Cyrila a Metoděje

Tři století cyrilometodějské tradice na Moravském Valašsku - tak se jmenuje nová výstava, kterou najdete v Rožnově pod Radhoštěm. V prostorách galerie Sušák ji uspořádalo tamní Valašské muzeum v přírodě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vernisáž výstavy Tři století cyrilometodějské tradice na Moravském Valašsku

Vernisáž výstavy Tři století cyrilometodějské tradice na Moravském Valašsku | Foto: Valašské muzeum v přírodě

O tom, že mise slovanských věrozvěstů silně zasáhla i Valašsko, svědčí desítky liturgických předmětů, písemných dokumentů a obrazů. V čele dvou sálů expozici vévodí rozměrná malba v impozantním vyřezávaném rámu.

„Oltářní obraz Cyrila a Metoděje ze Zašové, z Mariánského poutního místa,“ upřesňuje valašský historik Radek Hasalík a obrací se k dalším artefaktům.

„Bronzový zvon Cyril a Metoděj, respektive papežský zvon ze zvonařské dílny z Brodku u Přerova a model radhošťské kaple, který je ze sbírek Valašského muzea.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Vzácné exponáty si v doprovodu historika Radka Hasalíka prohlédl redaktor Roman Verner

Ten je opravdu nádherně vypracovaný do detailu a není tak často k vidění. „On je schován v našich depozitářích a jednou za čas, příležitostně, se vystavuje. Je to řezbářská práce Michala Fabiána ještě z období první republiky,“ doplňuje Hasalík.

Než ale dojdete do této části výstavy, čekají vás vitríny s dobovými dokumenty a stěny plné obrazů.

„Máme tady 14 obrazů, které zachycují tématiku Cyrilometodějství anebo Radhoště a dějin Radhoště, jako místa, kde stojí kaple svatého Cyrila a Metoděje a místa, které je spojeno s cyrilometodějskou tradicí. Tradice je tři sta roků živá. Začala vydáním díla kronikáře Jana Jiřího Středovského, který ve své latinské Svaté historii Moravy, která vyšla v roce 1710, poprvé zmiňuje moravský Radhošť v souvislosti s bohem a se svatým Cyrilem a Metodějem,“ říká historik.

Radek Hasalík ukazuje například oltářní praporec s vyobrazením soluňských bratří, ale i vojenské mapy Radhoště nebo umělecky zachycené scény z odvozu radhošťského kamene do základů Národního divadla.

„Máme tady ještě ze zašovského kostela mědiryt z roku 1768, který zachycuje jednak zašovský klášter, ale v pozadí je stylizovaná hora Radhošť s křížkem, který tam tehdy stál. A vojenské mapování o dvacet roků mladší ten křížek na hoře Radhošť má také. Takže to je další doklad toho, že tam opravdu stál dřevěný kříž a byl z daleka vidět, protože ta hora tehdy byla lysá."

Vzácné upomínky na vztah cyrilometodějské tradice a Valašska budou k vidění až do letošního listopadu.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme