Britská vláda nařídila odstřel tisíců jezevců
Britská vláda schválila program odstřelu jezevců na území Anglie. Malé šelmy totiž šíří tuberkulózu, která ohrožuje stáda skotu.
Zatímco v sousedním Skotsku se zákeřná nemoc mezi jezevci téměř nevyskytuje, v Anglii museli loni porazit téměř 25 tisíc nakažených krav. Přestože původce nákazy není možné s jistotou určit, za největší viníky jsou považováni právě jezevci.
Vláda počítá s odstřelem zhruba 35 tisíc jezevců ročně. Likvidace bude zahájena v červnu příštího roku.
Farmářům v jednotlivých částech Anglie budou vystaveny licence vztahující se na oblast o rozloze nejméně 150 kilometrů čtverečních. Budou muset slíbit, že během následujících čtyř let na přiděleném území vyhubí alespoň 70 procent jezevčí populace ročně.
V Anglii žilo před 15 lety na 190 tisíc jezevců, předpokládá se ale, že mezitím se jejich počet podstatně zvýšil. Ministr zemědělství James Paice odmítá, že by měl vládní program za cíl úplné vyhubení škůdců.
Rozhodnutí vlády o radikální ochraně hovězího dobytka přesto vyvolalo rozporuplné reakce. Zatímco farmáři, kteří kvůli nemocnému dobytku utrpěli značné finanční ztráty, rozhodnutí vesměs vítají, ochránci zvířat bijí na poplach.
Podle Královské společnosti na ochranu zvířat například odstřel přispěje k vyřešení problému jen málo nebo vůbec. Podle vědců, kteří dohlíželi na podobný program v letech 1998 až 2007, odstřel jezevců riziko výskytu tuberkulózy naopak zvyšuje.
Zatímco v minulosti byli jezevci naháněni do speciálních kotců a tam hubeni, nyní budou utráceni přímo v přírodě. Takový způsob je totiž desetkrát levnější.