Dobrý zrak je starý půl miliardy let
Sofistikované složené oči vznikly před více než 500 miliony lety. Už tehdy museli mít někteří primitivní živočichové poměrně ostrý zrak.
Nečekaně dlouhou existenci vývojově pokročilých složených očí dokazuje kambrijská fosilie z australského Klokaního ostrova. Paleontologové tu objevili zkamenělinu oka, které je složené z více než 3000 malých jednoduchých oček. Každé z nich obsahuje vlastní čočku, takže se dá říci, že živočich viděl s rozlišením kolem 3000 pixelů. Oči většiny jeho současníků včetně trilobitů však byly schopné pracovat jen s rozlišením kolem 100 pixelů. Z dnešních druhů hmyzu a korýšů mají lepší znak například vážky, které vidí svět ve 28 000 pixelech. Naopak ostrorepové s rozlišením kolem 1000 pixelů vidí hůře než kambrijský živočich.
Stáří nálezu vědci určili na 515 milionů let. Jakému živočichovi složené oko patřilo, přesně nevíme. Pravděpodobně však šlo o dravce podobného dnešním korýšům, kterému ostrý zrak dával výhodu při aktivním lovu kořisti ve špatných světelných podmínkách. Objev také dokazuje, že poměrně ostré vidění se muselo vyvinout velice záhy poté, co se po kambrijské explozi před 540 miliony let objevili první aktivní predátoři.
Zdroj: University of Adelaide, Nature