Nenechavci na Jindřichohradecku okrádají lesní zvěř. Od krmelců odnášejí kamennou sůl
Myslivci se v zimě všemožně snaží, aby zvěř bez problémů přečkala nejchladnější období roku. Do krmelců nosí obilí, seno nebo sušené kaštany. Jejich snahu ale často kazí nenechavci. Z lesa odnesou třeba i kamennou sůl, která má spárkaté zvěři dodat minerály pro růst paroží.
Antonín Jelínek přikrmuje zvěř v lese u Lovětína na Jindřichohradecku. Ke krmelci sype obilí i kaštany a na speciální sloupek také zvěři předkládá kamennou sůl.
„Tady máme speciální směs, která je obohacena o vitamíny a minerály. Je to tedy o trochu lepší než klasická kamenná sůl. I ta je v každém případě dobrá,“ vysvětluje Jelínek.
V minulosti nosil do krmelce celé krystaly, kvůli nenechavým návštěvníkům lesa ale raději přešel na sůl drcenou.
„Máme problém, že se nám od krmelců ztrácí. Lidé si z takových kousků rádi dělají solné lampičky. Je to pak škoda. Zvěř tam nic nemá a musí se neustále doplňovat. Je pak lepší sůl rozbít, aby byla znehodnocena,“ dodává Jelínek.
Kilogram kamenné soli, kterou myslivci předkládají zvěři, stojí asi deset korun. Zloději tak velkou škodu neudělají. Zvířatům ale vezmou cenný zdroj minerálů, které v zimě těžko získají jinde.