Ryby uklidňuje masáž ploutví
Masáž má moc zmírnit stres a uklidnit rozjitřené nervy. Dobře to vědí nejen lidé, ale také korálové ryby.
Na první pohled idylický život na korálovém útesu může být pro jeho rybí obyvatele silně stresující – všude kolem jsou dravci a jiné ryby, kteří mají zálusk na stejnou kořist nebo teritorium. Bodlokové žíhaní (Ctenochaetus striatus) však dovedou své nervy uklidnit pomocí taktilní stimulace. Právě ta je důvodem, proč je pro nás masáž tak příjemná a uklidňující. Bodlokům ji poskytují takzvané ryby čističi.
Pyskouni rozpůlení (Labroides dimidiatus) se živí tím, že z kůže větších ryb obírají parazity a odumřelé kožní buňky. Vědci si všimli, že pyskouni se často dotýkají ploutví svých „klientů“. Zdálo se, že tyto pohyby bodloky uklidňují. Byl však příčinou pohybů sociální kontakt mezi rybami, nebo taktilní stimulace? Aby otázku vyřešili, vystavili vědci bodloky různým stresovým situacím. Poté k nim umístili dva typy modelů pyskouna. Jeden byl nepohyblivý, zatímco druhý simuloval pohyby skutečné čistící ryby a mohl hladit ploutve bodloků.
Bodlokové, kteří dostali pohyblivý model, hned využili jeho služeb. O tom, že si „masáží“ uklidňovali rozjitřené nervy, svědčí hladina stresových hormonů v jejich krvi. Byla totiž významně nižší než u ryb, které byly po stresujícím zážitku ponechány v přítomnosti stacionárního modelu. Ten sice vypadal jako skutečný čistič, ale pohladit nedokázal.
Zdroj: Nature Communications