Tygři chytřejší lvů?

Lebky velkých koček ukazují, že velikost mozku a život ve smečce spolu vůbec nemusejí souviset.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tygr Boris

Tygr Boris | Foto: ZOO Dvůr Králové

Zoologové z Oxfordské univerzity porovnávali lebky čtyř žijících druhů velkých koček - tedy lvů, tygrů, jaguárů a levhartů. Měřili přitom jak velikost lebky, tak objem mozkovny. Někteří odborníci předpokládají, že na velikosti mozku se příznivě podepisuje komplexní sociální život. Lvi, kteří žijí ve smečkách, by pak logicky měli mít větší relativní velikost mozku než zbylé tři samotářsky žijící druhy. Nová studie ale nic takového nepotvrdila a vítězi pomyslné hitparády se nestali lvi, ale tygři.

Lvi sice mají větší lebku, ale objem mozkovny je u nich menší než u tygrů. Samice nejmenších poddruhů tygra, jako je tygr balijský, proto mají mozek stejně velký jako ti nejmohutnější lví samci.
Relativní velikost mozku tygrů je asi o 16 % větší než u lvů, jaguárů a levhartů, mezi kterými v relativní velikosti mozku nejsou žádné významné rozdíly.

U čtyř druhů velkých koček, které měly společného předka naposledy před 3,7 milionu let, tedy žádná pozitivní vazba mezi velikostí mozku a životem ve smečce neexistuje. Vědci teď ještě chtějí zjistit, čím se tygři tak vymykají a které části mozku jsou u nich výrazně větší než u jiných druhů velkých koček.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme