Tygrům hrozí vyhynutí, varují odborníci

Tygři začínají být na naší planetě čím dál ohroženějším druhem. Pytláci jich v uplynulém desetiletí zabili více než tisícovku a počty volně žijících tygrů tak výrazně snížili. Zoologové se začínají bát, že tygři vyhynou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tygr

Tygr | Foto: Corel GALLERY

Ve volné přírodě dnes podle odhadů přírodovědců žije už jen 3200 tygrů. Přitom před sto lety se jich po zemi volně pohybovalo asi 100.000. Podle britské organizace Traffic a Světového fondu ochrany přírody bylo za posledních deset let zabito až 1200 tygrů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O ohrožených tygrech informovala na Rádiu Česko Naďa Bělovská a hovořili jsme i s Pavlem Brandlem z pražské ZOO.

Většina šelem byla pobita v Indii a pytláci posílají části jejich těl především do Číny. Tam jsou totiž vysoce ceněny v tradiční medicíně, která jim připisuje léčebné účinky při většině nemocí a označuje je za silná afrodisiaka. Z tygrů se také vyrábějí dekorační předměty nebo amulety pro štěstí.

Tygry podle zprávy organizace Traffic a Světového fondu ochrany přírody ohrožuje právě především zlepšující se životní úroveň v Číně. Díky ní si totiž stále víc Číňanů může drahé výrobky z tygrů dovolit.

Populace tygrů jsou malé a rozdrobené

Za kritickou označil situaci tygrů v přírodě také Pavel Brandl, který má v pražské ZOO na starosti savce. „3200 tygrů rozdrobených do mnoha desítek malých populací není stav, který by zaručoval jejich přežití v přírodě do budoucnosti, pokud nebudou podniknuta účinná opatření,“ řekl na Rádiu Česko.

Dodal, že dnes se za poslední století setkáváme už s třetí takzvanou tygří krizí. „A nyní je to klíčový okamžik. Buď teď něco s tygry začneme dělat, nebo o ně skutečně přijdeme. Asi ne během těch 12 let, které se často objevují v médiích, protože v letošním roce je v čínském kalendáři rok tygra a další je za 12 let, ale v řádu desítek let – možná i pouhých dvaceti let - se to může stát,“ uvedl.

Připomněl, že tygři volně žijí v malých populacích v Indii, Rusku, Číně, Barmě, Thajsku, Bangladéši, Malajsii a Indonéské Sumatře. Jejich populace klesá především proto, že pytláci tygry tak rychle vybíjejí, důležitou roli ale hraje i to, že se dnes tygři ve volné přírodě obtížněji rozmnožují, že se jim například rodí méně mláďat a v neposlední řadě je i zmenšení jejich přirozeného prostředí.

Katarína Brezovská, Naďa Bělovská, Václav Sochor Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme