Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

V Krkonoších se letos vylíhla už tři mláďata ohroženého sokola stěhovavého

Sokola stěhovavého není lehké v přírodě spatřit. Zatímco ještě před 60 lety na českém území hnízdil běžně, v dalších desetiletích téměř vyhynul. Podle odborníků žije v Česku asi padesát párů sokolů. Daří se jim na Šumavě nebo v Krkonoších. Právě tam se letos vylíhla už nejméně tři mláďata tohoto kriticky ohroženého druhu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sokol stěhovavý

Sokol stěhovavý | Foto: stock exchange

Celkem hnízdí v Krkonoších jak v české, tak i polské části národního parku minimálně šest párů těchto dravců - tři na každé straně státní hranice.

„Předpokládáme - na základě pozorování a různých stop, které máme - že všechny tři hnízdní páry na české straně hranice letos hnízdily. Minimálně u dvou z nich jsme si buď jisti nebo pevně věříme, že vyhnízdily úspěšně, u jednoho z nich to víme jistě,“ prozradill ve večerních Ozvěnách dne náměstek ředitele Krkonošského národního parku Jakub Kašpar.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem večerních Ozvěn dne byl Jakub Kašpar z Krkonošského národního parku

Kde mají páry sokola stěhovavého svá hnízda, je kvůli ochraně před pytláky tajné, protože černý obchod se sokolovitými dravci podle Kašpara stále kvete.

Sokoly je však možné vyhlížet v místech, kde jsou skalnaté útvary, které dravec kvůli dobrému přehledu v krajině vyhledává.

Velikou šanci ho spatřit mají turisté především v jarních měsících - v krkonošských podmínkách v dubnu až červenci - kdy shání potravu pro mláďata.

Simona Bartošová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme