3D tiskárna RepRap vytváří reálné objekty

Začátek května je v pražských Letňanech už tradičně spojen s průmyslovými veletrhy. Dnes začal jeden z nich: už 10. ročník veletrhu strojírenských technologií For Industry. Velkou událostí je, že se na něm se svou 3D tiskárnou představí teprve jednadvacetiletý vývojář Josef Průša.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Průša se svou 3D tiskárnou

Josef Průša se svou 3D tiskárnou | Foto: Josef Průša

Jeho projekt umožňuje modelovat z různých materiálů reálné hmotné objekty. Například plastové skleničky či věšáky nebo třeba plastové brýle. RepRap je tiskne po jednotlivých vrstvách z digitálních návrhů. Tiskárna se navíc umí sebereplikovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Josef Průša a jeho 3D tiskárna .mp3

Josef Průša si účasti na veletrhu cení, protože má možnost představit svůj výrobek velkým průmyslovým hráčům. Rozdíl mezi 3D tiskárnou a těmi obyčejnými vysvětluje vývojář Průša takto: „Když porovnáme komerční 3D tiskárny a náš opensource projekt RepRap, tak rozdíl je hlavně v ceně. Nebudu lhát, kvalita je stále trochu nižší, ale šlapeme jim na paty.“

Jeden výtisk na komerční 3D tiskárně podle Průšy stojí až několik tisíc korun zatímco na jeho tiskárně stojí rámcově pouhých několik korun.

Tiskárna má oproti komerčním 3D výrobkům ještě jednu výhodu. Je totiž zkonstruovaná na bázi ‚opensource‘, což v tomto případě také znamená, že pokud má někdo nápad jak celý projekt vylepšit, může klidně vlastní nápad do projektu zakomponovat. To také usnadňuje opravy tiskárny, každý si jí totiž může podle plánů jejího autora opravit sám.

Náklady na pořízení tiskárny jsou od deseti do dvaceti tisíc korun. „Je to levnější než mobilní telefon,“ říká Průša.

Vývojář 3D tiskárny také chystá nové vylepšení svého výrobku. „Budeme moci tisknout z kovu, takže budeme tisknout vodivé obvody. Tiskárna tak bude replikovat i elektroniku. Nedávno se několika lidem podařilo vytisknout funkční tranzistor,“ popisuje Josef Průša budoucí schopnosti 3D tiskárny.

Alžběta Havlová, Dalibor Zíta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme