Hacker se ‚naboural‘ do e-mailů hollywoodských celebrit, hrozí mu 60 let vězení
Christopher Chaney denně nahlížel do e-mailů světoznámých celebrit. Sledoval jejich korespondenci s manažery, přáteli, lékaři, agenty nebo dietology. A to až do chvíle, kdy uviděl fotku, kterou si už nemohl nechat jen pro sebe a nabídl ji bulvárním deníkům. Vzápětí začalo jeho vyšetřování. Jeden z nejznámějších hackerů současnosti se „naboural“ do více než 50 e-mailových schránek hollywoodských hvězd. Teď mu hrozí až 60 let vězení.
Pětatřicetiletý hacker se podle vyšetřovatelů vloupal do e-mailových účtů, na nichž změnil nastavení tak, aby mu chodila kopie každého odeslaného i příchozího e-mailu.
Podle vedoucího odboru informační kriminality Policie České republiky Karla Kuchaříka často uživatelé internetu vůbec nevědí, že se stali obětí trestného činu.
Hostem Odpoledního Radiožurnálu byl vedoucí odboru informační kriminality policie České republiky Karel Kuchařík
„Málokdo zjišťuje třeba poslední připojení v rámci svého e-mailového účtu, takže je to otázka opatrnosti, možná se občas podívat, odkud kdo se připojuje do mého účtu,“ vysvětlil v Odpoledním Radiožurnálu.
Podobné případy „vykrádání“ e-mailů se podle Kuchaříka řeší i v Česku. Většinou se prý týkají mezilidských vztahů. „Bývalí zaměstnanci, partnerské vztahy. Na druhé straně jsou to i osoby, které jsou bez vztahů, to znamená, že tipují, prostě loví. Zkouší sociálním inženýringem dávat zajímavé e-mailové adresy a zadávat hesla, která je napadnou,“ popsal.
Informační kriminalita se v Česku řeší podle nové podoby trestního zákoníku, kde se už promítly trestné činy v kyberprostoru z mezinárodních úmluv, od neoprávněného přístupu, držení hesel k účtům až po porušování tajemství zpráv.
V zahraničí hrozí hackerům podle Kuchaříka zpravidla vyšší postihy od 7 do 15 let odnětí svobody. V Česku pak prý padají spíše podmíněné tresty. Se zvýšeným využitím informačních technologií navíc počet pachatelů kybernetické kriminality stále roste.