Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Učebnice v Braillově písmu v Olomouckém kraji nahradí digitalizované knihy

Nový editor pro práci s učebnicemi pomocí tzv. e-booku vymysleli v obecně prospěšné společnosti Brailcom. Pomáhat bude zatím dětem v Olomouckém kraji. Nahradit by měl postupně klasické učebnice v Braillově písmu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Braillovo písmo už zdaleka není jedinou pomocí nevidomým

Braillovo písmo už zdaleka není jedinou pomocí nevidomým | Foto: Fotobanka stock.xchng

Děti si mohou digitální učebnici celou přehrát. Mohou v ní listovat nebo si psát poznámky. Pro slabozraké je i možnost zvětšení písma. Nevidomí mohou pomocí takzvaného braillského řádku z elektronické knihy také číst.

„Není to jenom klávesnice, ale je to i výstup místo počítačového monitoru, kde vyjíždějí nahoru a dolu jehličky, takže tam můžu číst Braillovo písmo. Některé z těchto zařízení mají i klávesnici, takže na něm můžu i psát. Počítač z toho, co já napíšu bodovým písmem, dokáže vyrobit obyčejný černotisk nebo e-mail a někomu ho poslat,“ říká Hynek Hanke, jeden z autorů editoru, který pomůže učebnice digitálně zpracovávat.

Přehrát

00:00 / 00:00

O novém editoru pro zrakově postižené natáčela redaktorka Monika Tomášková

Elektronické e-booky tak mohou nahradit učebnice v Braillově písmu, které jsou mnohem větší než ty běžné. Jedna tištěná kniha totiž pro nevidomého znamená okolo dvaceti svazků v bodovém písmu. Editor také umožňuje některé části knihy, například cvičení, vytisknout.

Z nové možnosti studia je nadšený ředitel olomoucké Základní školy profesora Vejdovského pro slabozraké děti Jiří Müller: „Pro děti je to určitě výborná věc, protože si mohou okamžitě písmo nazvětšovat, mohou si to převést na braillský řádek. Prostě mohou pracovat s učebnicí jako ostatní děti. Myslím si, že elektronizace učebnic je na postupu a budou ji používat děti zdravé a dvojnásob by ji měly používat děti postižené.“

Aby mohly děti e-booky ve výuce používat, potřebují k tomu počítač, tablet nebo chytrý telefon. Díky digitalizaci mohou děti používat moderní učebnice, a podle ředitele obecně prospěšné společnosti Brailcom Jana Buchala tak budou mít do budoucna i lepší předpoklady najít práci.

„Vzdělání je dle mého názoru jedinou reálnou cestou k integraci. Jinak to jsou plané řeči, lidi sedí doma, nic neumí, nemohou se nechat zaměstnat a jsou pouze státem ‚vydržováni‘. Sám jsem nevidomý a z mého pohledu je skutečným vyrovnáním se s hendikepem najít si vlastní cestu, moci nabídnout něco společnosti, podnikat nebo se nechat někde zaměstnat.“

S používáním e-booků chtějí v olomoucké škole pro zrakově postižené začít ještě v letošním školním roce.

Monika Pustovková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme