Wikipedia v angličtině je kvůli protestu na 24 hodin odpojená

Anglická verze internetové encyklopedie Wikipedia je na 24 hodin nepřístupná. Protestuje tak proti připravované americké legislativě zaměřené proti internetovému pirátství. Společnosti podnikající na světové síti považují některá ustanovení zamýšlených zákonů za přehnaná a nebezpečná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Anglická verze internetové encyklopedie Wikipedia je na 24 hodin nepřístupná

Anglická verze internetové encyklopedie Wikipedia je na 24 hodin nepřístupná | Zdroj: Reuters

Americký kongres jedná na popud mediálních, filmových, televizních, hudebních a jiných společností.

Dva zákony projednávají zákonodárci zvlášť ve Sněmovně reprezentantů a v Senátu. Oba mají zamezit nelegálnímu šíření kopií filmů, televizních seriálů, hudby a jiných děl přes internetové servery, které jsou mimo Spojené státy.

Přehrát

00:00 / 00:00

O protestním zablokování Wikipedie mluvil na Radiožurnálu zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka

Pokud by byla legislativa schválená tak, jak byla předložena, ohrozila by podle kritiků svobodu slova. Poskytovatelé internetových služeb ve Spojených státech by například museli blokovat stránky, které by byly jen ‚důvodně podezřelé‘, že nelegálně šíří nějaký obsah, na který se vztahují autorská práva.

Wikipedia, ale také jiné významné společnosti, jako třeba Google, Yahoo, Facebook nebo eBay však uvádějí, že jsou opatření, která má legislativa zavést, příliš přísná. A ohrozí investice v podnikání na internetu.

Od 6. hodiny ráno středoevropského času se na 24 hodin nedá na anglickou verzi Wikipedie dostat. Právě anglická verze s necelými čtyřmi miliony hesel je přitom nejnavštěvovanější.

Podpora i v Česku

Se zakladatelem Wikipedie Jimmy Walesem souhlasí i sdružení Wikimedia Česká republika, které provozuje českou Wikipedii.

„Jsme znepokojeni možností cenzurovat internet ze strany USA. U nás ta forma protestu není tak silná, ale vyjadřujeme solidaritu se všemi, kteří vystupují proti schválení zákona SOPA americkým kongresem. Tyto zákony mohou v případě schválení vést k omezení přístupu k informacím a tím nepochybně negativním způsobem ovlivnit další rozvoj internetu,“ říká předseda sdružení Wikimedia Česká republika Michal Reiter.

Přehrát

00:00 / 00:00

O důvodech protestu mluvil na Rádiu Česko předseda sdružení Wikimedia Česká republika Michal Reiter

„Wikipedie se nehlásí k pirátství, necítí se tedy ohrožena tím, že jsou postihováni piráti, nicméně ten zákon je napsán tak obecně, že do důsledků vzato postihuje kohokoliv, kdo by jen náznakem sdílel nějakou informaci, která by nebyla legální. My nejsme na Wikipedii schopni uhlídat, jestli nám tam někdo nevloží nějakou informaci, která by nebyla z úplně dobrého zdroje,“ vysvětluje Reiter.

Podle něj je vypnutí Wikipedie naprosto výjimečným krokem: „Až do tohoto okamžiku byla Wikipedia naprosto apolitická, nestranná. Byla to normální encyklopedie, která byla vytvářena svojí komunitou. V tuto chvíli se tato velká komunita rozhodla, že protest je nutný.“

„Plánovaná americká opatření nemohou vést k tomu, že by se pirátství jakkoliv omezilo. Všechna opatření jsou snadno obejitelná nebo jinak řešitelná,“ uvádí Daniel Dočekal, odborník na svět internetu, a dodává:

Přehrát

00:00 / 00:00

O formě protestu Wikipedie mluvil na radiožurnálu Daniel Dočekal, odborník na svět internetu

„Nemyslím si, že úplně vypnout Wikipedii je dobrým řešením, na druhou stranu to dostatečně demonstruje to, jakým způsobem by internet mohl dopadnout. Někomu by se nelíbil obsah Wikipedie, přidal by jí na černou listinu a v tu ránu by se miliony lidí nemohly na Wikipedii dostat vůbec. Neviděli by tam ani to vysvětlující sdělení, které je tam teď.“

Vít Pohanka, Veronika Sedláčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme