Čína vypustila na oběžnou dráhu nepilotovanou vesmírnou loď
Vesmírná loď Šen-čou 8 se má podle serveru BBC asi za dva dny ve výšce 343 kilometrů nad Zemí spojit s experimentálním modulem, aby společně začaly chystat stavbu čínské vesmírné stanice. Bude to vůbec poprvé, co se spojí dvě čínská kosmická plavidla, což bude pro fungování vesmírné stanice, dlouhodobě obývané kosmonauty, klíčové.
Spojení dvou vesmírných plavidel je mimořádně obtížné. Letí rychlostí 28 tisíc kilometrů v hodině.
„Obě dvě plavidla se pohybují po své vlastní dráze a každé svou velmi, velmi vysokou rychlostí. A my musíme zajistit, aby se ty dvě dráhy vlastně v jednom bodě protnuly, a to ani ne moc velkou rychlostí vzájemnou, ani ne moc malou rychlostí, aby byla obě plavidla správně zorientovaná,“ řekl odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl.
Odborník na kosmonautiku Tomáš Přibyl mluví o vypuštění čínské vesmírné lodi na oběžnou dráhu ve Světě o třetí na Rádiu Česko.mp3
Vesmírná stanice podle jeho názoru nebude používána pro vojenské účely.
Vesmírná stanice Nebeský palác má být hotová po roce 2020. V té době už má pomalu končit životnost mezinárodní vesmírné stanice ISS.
„V Rusku i ve Spojených státech se v současné době v maximální možné míře řeší využití mezinárodní kosmické stanice, která má skutečně skončit někdy mezi lety 2020 a 2028. Američané pak nechtějí létat na kosmické stanice, chtějí se vydat k asteroidům na Měsíc a podobně. V Rusku a v Evropě se zatím vede debata o budoucím směrován í, jestli zůstane na oběžné dráze, jestli se někam vydat,“ uvedl Tomáš Přibyl.
Podle jeho slov se může docela dobře stát, že čínský orbitální komplex bude po roce 2020 jedinou trval obydlenou výspou lidstva na oběžné dráze Země.
Dnešní let je nepilotovaný. Pří rok se podle Tomáše Přibyla plánují lety lodí Šen-čou 9 a Šen-čou 10.