Kometa Elenin se měla přiblížit k Zemi, nepřežila ale průchod kolem Slunce
Dnes se měla zemi nejvíce přiblížit kometa Elenin. Měla být dokonce viditelná pouhým okem, podle dostupných informací se ale už začala rozpadat.
„Skutečně ji neuvidíme. Kometa Elenin se doslova rozpadla čili zanikla. V současné době na tom místě, kde ta kometa měla být pozorovatelná, je vidět ale jenom skutečně velkými dalekohledy a velmi nezřetelně oblak toho monetárního prachu,“ vysvětluje astronom Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově.
Že se kometa rozpadne, tušili vědci již od doby jejího objevení koncem roku 2010. Jednalo se o trpasličí kometu, které když se poprvé přiblíží ke Slunci, tak často nepřežijí tento průchod kolem Slunce a postupně se rozpadnou.
Astronom Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově mluví o zaniklé kometě Elenin
Postupnému rozpadu při průchodu kolem naší životadárné hvězdy podlehla i kometa Linear v roce 2000. Pavel Suchan k tomuto případu dodává: „Namířili jsme dalekohled na místo, kde měla být, a ona tam nebyla. Prostě se to stává – nebývá to až tak řídké.“
Podle některých dohadů, které doprovázely objevení Eleninu, mohla kometa ovlivnit život na Zemi. Komety sice principielně život na naší planetě ovlivnit mohou, nejednalo se však o tento případ.
Příkladem, kdy kometa měla vliv na Zemi, je například tzv. Tunguzský meteorit z roku 1908, který zřejmě nebyl meteoritem v pravém slova smyslu. Jednalo se nejspíš o jádro komety.
V roce 1994 byl pozorován také pád více než dvaceti úlomků komety Shoemaker – Leavy 9 na povrch Jupiteru, největší planety sluneční soustavy. „Tehdy ty stopy v té obří planetě, v té její atmosféře byly pozorovatelné mnoho týdnů,“ vysvětluje Pavel Suchan.
Pavel Suchan dále vtipně dodává: „Ale to, co ještě neumíme, to je to, co pozorujeme v těch filmech, že americký prezident s Brucem Willisem to pak vyřeší, tak to lidstvo ještě neumí.“