Od 1. května 2025 se mění pravidla pro placení rozhlasového poplatku. Více informací zde.

Úplné zatmění Měsíce potrvá 101 minut. Je jedno z nejdelších v tomto století

Noční obloha dnes nabídne unikátní představení. Úplné zatmění Měsíce potrvá 101 minut, a bude tak jedno z nejdelších v tomto století. Začne 22 minut po deváté hodině večer.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Náš Měsíc mohl být vytvořen jaderným výbuchem

Náš Měsíc mohl být vytvořen jaderným výbuchem | Foto: NASA

Do maximální fáze se zatmění dostane 13 minut po 22. hodině. Měsíc bude v té době nejtmavší, projde totiž středem zemského stínu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čím je dnešní zatmění Měsíce výjimečné, vysvětloval na Rádiu Česko Pavel Suchan z Astronomického ústavu AV ČR

„Bude se jevit jako silně nahnědlý až krvavý kotouč,“ říká Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.

Tento jev je velmi vzácný a nastává průměrně pětkrát za století. Pozorovat ho lze pouhým okem nebo jakýmkoliv dalekohledem. Jak ale radí odborník, lepší je vydat se ven z města.

„Bude probíhat velmi nízko nad jihovýchodním obzorem, čili potřebujeme ideální horizont, aby nám nevadily budovy nebo stromy. Druhý důvod je obecně světelné znečištění ve městech. V tmavém přírodním prostředí budeme mít možnost pozorovat velmi tmavý zatmělý měsíc a mléčnou dráhu najednou,“ vysvětluje Suchan s tím, že nejlepší pozorovací podmínky budou ke konci zatmění, tedy kolem 22. až 23. hodiny.

Úplné zatmění mohou zájemci sledovat i spolu s astronomy na hvězdárnách po celé České republice. Mohou se dozvědět například to, že dřív se lidé před podobným úkazem spíše ze strachu schovávali.

Průběh zatmění | Foto: Pavel Gabzdyl

„Tento úkaz považovali za symbol příchodu apokalypsy,“ připomíná astronom Petr Horálek z pardubické hvězdárny a vysvětluje, že při dnešním zatmění Měsíc z oblohy nezmizí díky zemské atmosféře, která láme světlo do vnitřku zemského stínu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do pardubické hvězdárny zve reportérka Drahomíra Bačkorová

Na začátku a ke konci zatmění se navíc na světlejší okraj Měsíce promítá světlo procházející zemským ozónem a vzniká takzvaný tyrkysový jev.

„Měsíc vypadá skoro jako duhová koule, je to nádherný barevný úkaz,“ dodává Horálek.

Pardubická hvězdárna bude pro veřejnost otevřená od půl deváté večer do půlnoci. Tamní astronomové připravili i velkou fotografickou soutěž s jasným tématem. „Zachytit Měsíc s nějakou dominantou,“ upřesnil organizátor Petr Komárek.

Vůbec nejdelší měsíční zatmění 21. století nastane už za sedm let, konkrétně 27. července 2018. Potrvá 104 minut.

Klára Bílá, Martin Hromádka, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme