Ve vesmíru jsou uhlíkové "fotbalové míče"

Spitzerův vesmírný dalekohled zaznamenal skvělý úlovek: v planetární mlhovině objevil uhlíkové molekuly, které se podobají fotbalovým míčům. Jsou to zatím největší molekuly, jaké se ve vesmíru podařilo najít.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spitzerův vesmírný dalekohled objevil uhlíkové molekuly, které se podobají fotbalovým míčům

Spitzerův vesmírný dalekohled objevil uhlíkové molekuly, které se podobají fotbalovým míčům | Foto: NASA/JPL-Caltech

Uhlíkové kopací míče nesou odborné jméno fullereny a přezdívku buckyballs. Obojí dostaly po americkém architektovi Buckminsteru Fullerovi, jehož kulovité stavby se fullerenům nápadně podobají. Každou molelulu tvoří pěti- a šestiúhelníky poskládané z uhlíkových atomů, které věrně imitují černobílá políčka fotbalového míče a společně vytářejí sférickou strukturu. Na Zemi byly fullereny objeveny před 25 lety a předpokládalo se, že se budou nacházet i ve vesmíru. Existenci vesmírných fotbalových míčů se dlouho nedařilo prokázat, ale nový objev dokazuje, že její předpoklad byl zcela správný.

Tým vědců, kteří zkoumali data pořízená Spitzerovým vesmírným dalekohledem v infračervené oblasti spektra, fullereny "nachytal" v planetární mlhovině Tc 1. Planetární mlhoviny jsou pozůstatky starých hvězd podobných Slunci, které do svého okolí odvrhují plyny a prach bohaté na uhlík. Mlhovina Tc 1 je relativně mladá a nachází se asi 6500 světelných let daleko. V jejím spektru vědci identifikovali nejstabilnější fulleren tvořený 60 uhlíkovými atomy, které tvoří dokonalý fotbalový míč. Kromě něj se v mlhovině vyskytuje i jeho větší příbuzný - molekula ve tvaru rugbyové šišky, kterou tvoří 70 uhlíkových atomů.

Spitzerův vesmírný dalekohled objevil uhlíkové molekuly, které se podobají fotbalovým míčům | Foto: NASA/JPL-Caltech

Objevu obou obřích molekul zřejmě napomohla šťastná náhoda. Planetární mlhovina je právě teď ve stádiu, kdy má ideální teplotu na to, aby Spitzerův dalekohled zachytil její záření a rozlišil "spektrální podpisy" jednotlivých molekul. Fotbalové míče tak byly ve správný čas na správném místě.

Zdroj: ScienceDaily, Science

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme