Co (ne)dělat u voleb? Volební lístek si klidně vyfoťte, ale kandidáty srdíčkem neoznačujte
Několik milionů Čechů zamíří už za pár dnů do volebních místností. Na co si dát při hlasování pozor? Oblečení s politickými motivy raději nechte doma. Hlasovací lístek sice můžete podepsat, kandidáty s preferenčními hlasy ale musíte označit kroužkem, nikoli třeba srdíčkem. Server iROZHLAS.cz připravil průvodce, který voličům odpoví na záludné otázky. O hlasy voličů se ve sněmovních volbách 20. a 21. října utká 31 uskupení, nejvíce v historii ČR.
Mohu si vzít do volební místnosti oblečení s politickými motivy?
Ne. Ve volební místnosti a jejím bezprostředním okolí je během hlasování zakázána volební agitace. Nařízení platí jak pro politické strany, politická hnutí, koalice a kandidáty, tak i pro členy volební komise a samotné voliče.
Srp a kladivo
Člen volební komise v Brně si při loňských senátních a krajských volbách oblékl bílé tričko s rudou hvězdou, srpem a kladivem. Muže proto tajemník městské části Brno-střed Petr Štika vyzval, aby se převlékl. „V zákoně o volbách je, že se nesmí v době voleb v blízkosti místností používat žádné symboly a věci k propagaci. Rudá hvězda na bílém tričku a k tomu srp a kladivo je podle mě propagací KSČM, takže tím jednoznačně porušuje zákon," uvedl tehdy Štika.
Mohu si ve volební místnosti udělat selfie s urnou?
Ano, focení během hlasování zakázáno není. Raději se ale ve volební místnosti domluvte s okrskovou komisí. Hlavní slovo má její předseda, který dohlíží na pořádek ve volební místnosti a bezprostředním okolí. Pokyny šéfa komise jsou pak pro všechny závazné. Pokud by volby byly v ohrožení, může právě on případně zavolat i policii.
Mohu si obličej před volební komisí zakrýt třeba kapucí?
Ne. Po příchodu do volební místnosti musíte prokázat svoji totožnost. Pokud si zakryjete obličej tak, že nemůžete svou totožnost prokázat, komise vám neumožní hlasovat.
Musím jít za plentu?
Ano. Když si u komise vyzvednete úřednickou obálku a případně i hlasovací lístky, musíte se odebrat za plentu. Až tam do ní vložíte hlasovací lístek. Nesmíte jej do obálky dát před volební komisí ani nikým jiným. Hlasování musí být tajné. Jestliže neodejdete za plentu, komise vám neumožní hlasovat.
Může se mnou jít za plentu manžel, otec nebo dítě?
Ne. Musí zůstat zachováno právo na tajné hlasování. Pokud ale máte zdravotní potíže nebo neumíte číst a psát, může jít s vámi za plentu jiný volič, který vám s hlasováním pomůže. Nesmí to být ale člen volební komise.
Koho jste volili, můžete sdílet na sociálních sítích
Mohu zaškrtnout kandidáty na hlasovacím lístku tužkou?
Ano. Volební místnosti mají být vybaveny psacími potřebami, aniž by ale zákon výslovně stanovil jakými. Nicméně většinou bývají za plentou propisky, protože je nelze vygumovat.
Volební průvodce: sněmovní volby se blíží. Už víte, jak hlasovat a na co si dát pozor?
Číst článek
Mohu na hlasovacím lístku označit preferenční hlasy u kandidátů místo kolečkem třeba křížkem, srdíčkem nebo smajlíkem?
Ne. Na hlasovacím lístku musíte vyznačit přednostní hlasy jedině zakroužkováním pořadového čísla kandidáta.
Označit můžete nanejvýš čtyři kandidáty jedné strany, které chcete upřednostnit před ostatními. Takto zvýhodněný kandidát může díky vašim preferenčním hlasům přeskočit ostatní, kteří jsou na lístku před ním. Váš hlas ale bude platný, i když nikoho neoznačíte.
Mohu podepsat svým jménem hlasovací lístek, který následně vložím do úřední obálky a vhodím do urny? Bude platný?
Ano, takové písemné úpravy lístku nemají vliv na posuzování jeho platnosti.
Mohu si vyfotit svůj hlasovací lístek a sdílet ho na sociálních sítích?
Ano, z pohledu volebního zákona takový postup není zakázán.
Analýza volebních kandidátek: lídrem je nejčastěji inženýr, padesátník
Číst článek
Může za mě vhodit obálku do urny moje dítě?
Ne. Úřední obálku s hlasovacím lístkem musíte před volební komisí vhodit do urny sami. Ve výjimečných případech vám s tím může pomoci jiný volič, nikoliv však člen okrskové komise.
Mohu jít volit podnapilý nebo opilý?
Záleží na rozhodnutí okrskové komise. Hlavní slovo má její předseda, který dohlíží na pořádek ve volební místnosti a bezprostředním okolí. Pokyny šéfa komise jsou pak pro všechny závazné. Pokud se opijete a narušíte pořádek ve volební místnosti, může vás předseda komise z volební místnosti vykázat nebo zavolat policii.