Souboj ve vesnicích přes kopec: Chlum volí Drahoše, nedaleká Chomle Zemana

Do volebních místností na druhé kolo prezidentských voleb vyrazí i obyvatelé dvou vesnic na Rokycansku. Leží vedle sebe přes kopec a jsou typické tím, že v jedné v prvním kole drtivě vyhrál Miloš Zeman a ve druhé pro změnu Jiří Drahoš. Voličů mají pár desítek, statisticky tedy nejsou významné, přesto jsme se tam vypravili, abychom zjistili, proč téměř sousedé volili a budou volit tak rozdílně. Drahošova víska se jmenuje Chlum, Zemanova Chomle.

Chomle/Chlum Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V údolíčku mezi poli pár kilometrů od spádové obce Radnice se náhle objevuje několik desítek domů vísky Chomle. Některé z nich opravené, jiné viditelně chátrají. To je osud i bývalé hospody přímo u silnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Prezidentský souboj ve vesnicích přes kopec: Chlum volí Drahoše, nedaleká Chomle Zemana. Na místě natáčel reportér Ľubomír Smatana

„My tady žádnou hospodu nemáme, ani obchod,“ říká pro Radiožurnál 66letý nezávislý starosta Jiří Mareš, který sedí v maskáčové americké uniformě v malé místnosti obecního úřadu. „Nemáme ani žádný spolek, ani hasiče. Dalo by se říct, že tu chcípl pes,“ dodává.

V Chomli žije 63 lidí, zažila ale i lepší časy. Haldy v okolí ukazují, kde se dobývalo černé uhlí. Šachta nebyla velká, horníci kutali v hloubce asi sto metrů.

„Obec měla i tři sta lidí, ale v osmdesátých letech minulého století šachtu zavřeli,“ dodává 79letý bývalý havíř a nezávislý místostarosta Václav Kresl. Doly připomíná i pomník kousek za vesnicí. V roce 1937 tu zemřelo při závalu čtrnáct horníků.

Starosta si při rozhovoru pro jistotu zapíná diktafon a vysvětluje, že líbivé řeči na něj dojem neudělají. „Pan prezident mluví, jak mu ústa narostla, a proto mu věřím,“ vysvětluje Mareš.

Starosta Chomle Jiří Mareš a místostarosta Václav Kresl | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Žádnou kampaň tady nikdo nevedl, ve vsi nevisí žádné plakáty. „Zeman je známý, Drahoš v politice nikdy nedělal, jak by mohl postoupit do vyšších politických kruhů?“ ptá se místostarosta Kresl.

Volby přes kopec

Obyvatelé Chomle odevzdali v prvním kole 43 platných hlasů. Jiřího Drahoše volili dva lidé, Miloše Zemana 36. Obyvatelé Chlumu odevzdali v prvním kole 33 platných hlasů. Jiřího Drahoše volilo 17 lidí, Miloše Zemana sedm.

Oba muži se do Chomle přistěhovali za prací, místostarosta je ze Šumavy, starosta ze severní Moravy.

Ozdobou Chomle je kostel sv. Markéty na kopečku za obcí, na první opravený a udržovaný s původem v gotice. „Mše tu nejsou,“ říká starosta mezi pečlivě upravenými hroby plnými květin. Na některých pomnících jsou zkřížena hornická kladívka jako vzpomínka zašlé slávy.

V obecním úřadu, kde voliči dali Miloši Zemanovi v prvním kole 83 procent hlasů, nevisí jeho podobizna. „Tady nikdy žádný prezident nevisel, možná tak Husák,“ směje se Kresl a Mareš dodává, že nepovažuje za důstojné střádat obrazy bývalých prezidentů v šuplíku. „Vlády se mění, Chomle zůstává.“

Ozdobou Chomle je kostel sv. Markéty | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Na Chlumu volí Drahoše

O dvanáct kilometrů dál leží na vysoko nad levým břehem Berounky maličká obec Chlum. Domy na návsi vypadají o poznání lépe než Chomli, fasády svítí, všechny opravené. „U nás to bylo hezké i za komunistů, před domy vždycky kvetly růže,“ říká pro Radiožurnál 56letý invalidní důchodce František Franče.

Podle sociologických pouček by tento muž se základním vzděláním v odlehlé obci měl volit Miloše Zemana. „V žádném případě, já volím Drahoše, čerstvá krev je potřeba,“ dodává.

Franče pohladí starého psa po svém boku, típne cigaretu a ukáže přes plot k sousedům, kteří volili stejně jako on. Tady to o sobě vědí. Z chalupy vyjde Petr a nejdřív ze zeptá, čí jsem agent.

„V téhle republice už nemůžete věřit nikomu,“ říká Petr. Jiřího Drahoše volila i jeho partnerka Marie. „Vždyť je to ostuda, Zeman se každou chvíli kácí,“ podotýká. Proč je tady v oblibě Jiří Drahoš, vysvětlit nedokážou. „Rozhodně nás tady nikdo nenaočkoval, prostě je nám sympatický Drahoš.“

Invalidní důchodce František Franče | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Čtyřicet tři obyvatel žije v bytelných usedlostech kolem návsi se zvoničkou. Každý druhý je ve sboru hasičů. Fasády domu svítí novotou, na první vypadá víska lépe než Chomle.

„Staráme se o svoje,“ říká 59letý nezávislý starosta Jiří Rys v rozhlehlé kanceláři obecního úřadu.

Druhými dveřmi se z chodby vchází do obecní hospody. „Tady probíráme živé i mrtvé, a dojde i na politiku. Nikomu ale neradím, koho má volit,“ doplňuje.

Náves v Chlumu | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Před budovou je postavené dětské hřiště, za budovou cedule s nápisem Přírodní park Horní Berounka. Přec cestu na druhou stranu stojí zemědělská usedlost, za kterou se leskne velké solární jezero.

Prezidentský duel na ČT. Zeman nemluvil pravdu ve 14 případech, Drahoš ve třech, ověřil Demagog.cz

Číst článek

„To mělo být schované pod kopcem, ale na kraji dali povolení,“ krčí bezradně rameny starosta a připomíná, že tu k mání ještě větší exotika.

Pěšinka vede na vyhlídku Plazy, odkud je přes řeku výhled na komplex Ptyč, záhadnou stavbu bývalé manželky miliardáře Pavla Tykače. I dnes tu stojí několik lidí a diví se, jak se dají utopit miliardy.

Ani starosta Rys netuší, proč ve vsi vyhrál Jiří Drahoš. „Já můžu mluvit jen za sebe. Nechci žádného hulváta, ale slušného člověka, který dodržuje slovo a plní sliby.“

Starosta Chlumu Jiří Rys | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme