ČSSD přijde po senátních volbách o devět milionů ročně. Polepší si hlavně Starostové
Letošní senátní volby budou znamenat propad příjmů z každoročních státních příspěvků za mandáty hlavně pro ČSSD, která přijde o miliony korun. Nejvíce si naopak polepší pokladna hnutí STAN. Strany a hnutí dostávají od státu ročně 900 tisíc korun za zákonodárce. Příspěvky plynou seskupením, která úspěšné kandidáty navrhla. Případné politické přestupy senátorů nemají na směřování peněz vliv.
Sociální demokraté přijdou o devět milionů korun za rok. Starostové a nezávislí si polepší o více než šest milionů korun. Více peněz od státu poplyne například do stranického rozpočtu ODS, TOP 09, SEN 21 a Pirátů.
Kdo vyhrál boj o Senát? Ve volbě uspěla Němcová, Šípová či Smoljak. Propadl naopak Štěch a Žantovský
Číst článek
Pohorší si naopak KDU-ČSL a Zelení. Soukromníci už nedostanou nic, naopak jeden příspěvek budou nově čerpat Svobodní.
Stát bude stranám a hnutím vyplácet za senátorské mandáty celkem 69,3 milionu korun. Senátoři, kteří byli zvolení jako nezávislí kandidáti, peníze nedostávají.
Nejdráž KSČM
Ze stran zvolených do sněmovny vyšel jeden mandát získaný v letošních krajských a senátních volbách nejdráž zřejmě KSČM. Podle deklarovaných nákladů na kampaň dali komunisté za jedno křeslo kolem 1,8 milionu korun.
Lidovce stál jeden mandát zhruba až 700 000 korun a sociální demokraty a hnutí SPD obdobně kolem 550 000 korun. ODS a hnutí STAN vyšlo jedno křeslo v krajském zastupitelstvu a v horní komoře okolo 450 000 korun a TOP 09 asi na 350 000 korun. Piráti vynaložili za každý mandát asi 280 000 korun a hnutí ANO až čtvrt milionu.