Volby ve Středočeském kraji? Vývoz ‚pražských‘ voličů, rozladění z Jermanové i úspěch starostů
Je to jeden z mála krajů, kde hnutí ANO o víkendu nevyhrálo. Zatímco na okraji středočeského hejtmanství si podporu udrželo, v prstenci kolem Prahy slavili drtivé vítězství starostové s ODS. A tyto hlasy nakonec určily, kdo převezme krajské otěže. Do hejtmanského křesla tak míří dosavadní starostka Mnichovic Petra Pecková (STAN). V čem tkví její úspěch? A proč naopak pohořela vládní partaj? Nabízíme sondu do povolebních středních Čech.
Olbramovice. Tisícihlavou obec čtvrthodinu jízdy od Benešova zná asi každý, kdo někdy jel na jih Čech. Vede tudy totiž hlavní tah. V posledních letech se navíc proslavila díky kauze kolem farmy Čapí hnízdo, luxusní zemědělské usedlosti, kterou tam před deseti lety vystavěla rodina premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše.
Z jedničky trojka. ‚Pokazila si to aférkami,‘ zhodnotil Babiš propad hejtmanky Pokorné Jermanové
Číst článek
„Všichni, kdo tady bydlí, vědí, v jakém to bylo stavu, jak to bylo hrozné. Teď tu mají něco, čím se mohou pochlubit,“ říká olbramovický starosta Ivan Novák (nezávislý) k areálu, který dnes patří holdingu Agrofert z Babišova svěřenského fondu.
Areál podle Nováka navíc některým místním zajistil pracovní místa i vyžití během volna. Přesto turistická atrakce spojená s vládní partají nestačila na to, aby se její obliba promítla do volebních preferencí. Ty se totiž u ANO v Olbramovicích výrazně propadly.
Zatímco před čtyřmi lety hnutí ANO v krajských volbách volilo v obci 36 procent lidí, letos to bylo „pouze“ 25 procent. Přestože jde o krajský nadprůměr, na vítězství to nestačilo. O dvě desetiny procentího bodu ho předběhlo hnutí Starostové a nezávislí (STAN).
Aféry hejtmanky
Že by to bylo kvůli plánovanému obchvatu, proti němuž protestovala firma Imoba (vlastník Čapího hnízda) z holdingu Agrofert, starosta Novák odmítá. Hlavní důvod vidí v aférách kolem stávající hejtmanky Jaroslavy Pokorné Jermanové (ANO). Konkrétně zmiňuje trestní oznámení na záchranářku, která si stěžovala na nedostatek ochranných pomůcek během největší koronavirové krize.
„To tady lidi, co jsem tak slyšel, dost rozladilo,“ doplňuje.
Vedle toho Pokorná Jermanová čelila v uplynulých měsících kritice kvůli smlouvám pro externisty či výrokům jejího muže, který se pustil na sociálních sítích do opoziční ODS. Těsně před volbami pak přišel přešlap v kampani, na billboardech slibovala totiž seniorům testy na koronavirus zdarma. Babiš to ale vzápětí dementoval.
„V době volební kampaně byla tak trochu ponížená samotným premiérem. Dost se jí to nakupilo a její kauzy se do volebního výsledku určitě promítly,“ shrnuje Kamil Švec, který působí také jako analytik České televize.
Pokorná Jermanová, která stála v čele krajské kandidátky hnutí ANO, přitom pohořela také v Benešově, kde bydlí a kde působila v minulém volebním období jako radní, a úspěch nezaznamenala ani v Krhanicích. Tam v letech 2002 až 2006 zastávala post starostky.
„To už je dávno, lidé jsou někde jinde,“ myslí si její krhanický nástupce Aleš Papoušek (Občané Krhanic a Prosečnice). V jeho obci podobně jako v minulých krajských volbách s přehledem vyhráli starostové. Stejně tak v Benešové, kde se hnutí ANO propadlo z jedničky na letošní trojku.
Hlasy domácím
U hnutí STAN, které letos krajské volby v hejtmanství vyhrálo, přitom lze vysledovat zcela opačný jev. Starostové, kteří figurovali na středočeské kandidátce, měli ve svých obcích jednoznačnou podporu. Fenomenální úspěch si v Mnichovicích připsala lídryně soupisky Petra Pecková, která tam pro svoji partaj získal bezmála 60 procent všech hlasů.
Horní versus Dolní. Srovnejte si, jak se volilo v baštách či koronavirových ohniscích
Číst článek
Totožný výsledek utržil v Dolních Břežanech taky Věslav Michalik, který o hlasy voličů bojoval ze třetího místa. „Dlouhodobě se nám ukazuje, že když je někdo ve své obci úspěšný a je na krajské kandidátce – a je jedno, na jakém je místě – tak udělá ve své obci nadprůměrný výsledek,“ přibližuje tamní starosta a staronový středočeský zastupitel.
Svoji strategii na tom starostové podle Michalika založili už při posledních krajských volbách a osvědčila se tak podle něj i teď. „Takže mě to ani nepřekvapilo, potvrdilo se nám, že jsme zvolili správně,“ doplňuje. Podobné je to u ODS. Jeden příklad za všechny: v Líbeznicích, v jejichž čele stojí krajský lídr a místopředseda strany Martin Kupka, měli občanští demokraté přes 73 procent.
Podle politologa Švece takový postup dává smysl i kvůli tomu, že krajská politika je s prací v komunálu úzce spjatá. „A tomu odpovídá i složení kandidátních listin. Spousta kandidátů jsou starostové, hejtmani mají také často zkušenost z komunálu,“ popisuje.
Pro starosty menších obcí tak potom podle něj není problém mobilizovat místní voliče. „Pokud je tedy starosta aktivní a činný,“ dodává.
Pražský prstenec
V okolí hlavního města, kde leží zmíněné obce, se tak po krajských volbách ukázal ještě další fenomén – voličská základna se orientovala na pravicové strany a hnutí. V okresech Praha-Západ a Praha-východ přesvědčivě zvítězily STAN a ODS. Dobře to ukazuje interaktivní mapa projektu Volební atlas.
Oproti tomu podpora hnutí ANO se poblíž Prahy pohybuje v daných okresech kolem třinácti procent, což je hluboce pod krajským průměrem. Na okrajích hejtmanství přitom vládní partaj měla volební zisky kolem dvaceti procent. Takový výsledek jí stačil k vítězství třeba na Kladensku nebo Rakovnicku.
A najdou se i takové obce, kde ANO překročilo třicetiprocentní hranici. To je případ obce Písty na Nymbursku. Hnutí tam získalo přes 39 procent hlasů. „Máme vyšší věkový průměr, hodně u nás vyhrávali třeba sociální demokraté a teď ANO,“ vysvětluje místostarosta Hynek Fandák.
Vily vs. sídliště
Rozdíly ve stranických preferencích jsou podle sociologa a ředitele výzkumné agentury STEM Martina Buchtíka dány především socioekonomických statusem tamních obyvatel. Ti movitější, kteří se usídlili poblíž Prahy či jiných velkých měst, budou podle něj preferovat spíše liberální politický proud.
Jihočeští Piráti chtějí na pozici hejtmanky opět Stráskou z ČSSD. Věří v její schopnost krizového řízení
Číst článek
„Suburbánní oblast volí mnohem více jako Praha, dokonce bych řekl jako pražská nesídlištní zástavba. Z pražských komunálních voleb totiž víme, že podpora hnutí ANO je výrazně silnější na sídlištích než ve vilových čtvrtích nebo činžovní zástavbě,“ přiblížil Buchtík.
Buchtík současně upozorňuje, že v řeči čísel nelze výsledek ANO ve středních Čechách pokládat za neúspěch. „Ztratilo jen dva procentní body, takže není výrazně slabší,“ pokračoval sociolog. Hlavní zádrhel však vidí v tom, že se do zastupitelstva neprobojovali jeho vládní partneři, tedy ČSSD a KSČM, o její hlasy se koalice opírala.
„To hlavně hnutí ANO hlavně uškodilo. Kdyby tyto strany neztratily, byly by velmi pravděpodobně schopné postavit stejnou koalici znovu,“ nastínil. Debakl sociálních demokratů i komunistů spojuje hlavně s odlivem jejich voličů k hnutí ANO. „To, že jednoznačně převzalo voliče ČSSD, víme už delší dobu. Teď se ale zdá, že bere hlasy i KSČM,“ doplnil Buchtík.