U prezidentské kampaně chybí limity pro sponzory. 'Musí tu fungovat veřejná kontrola,' říká politolog

Zatímco politické strany a hnutí se musí zejména před sněmovními volbami vypořádat s třímilionovým limitem pro dary, pro prezidentskou kampaň toto omezení neplatí. Uchazečům o post hlavy státu tak může celou kampaň ve výši až 50 milionů korun zaplatit jediný sponzor.

Původní zpráva Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidáti na prezidenta. Zleva Jiří Drahoš, Miloš Zeman a Michal Horáček.

Kandidáti na prezidenta. Zleva Jiří Drahoš, Miloš Zeman a Michal Horáček. | Foto: Filip Jandourek, Reuters, koláž iRozhlas.cz | Zdroj: Český rozhlas

Když se změna volebních zákonů loni řešila, šlo hlavně o to pročistit financování politických stran a hnutí a jejich předvolebních kampaní. Zavedla se proto nová pravidla (platná od letošního roku), které legislativci ukotvili v zákoně o sdružování v politických stranách a o volbách do parlamentu.

Kampaň odstartovala, pro zájemce o Hrad platí nová pravidla. Na co si musejí dát pozor?

Číst článek

Úprava financování volební kampaně se tehdy promítla také v zákoně o volbě prezidenta. Jelikož limit omezující výdaje na kampaň do výše 40 milionů korun platil už v roce 2013, tedy v době první přímé volby prezidenta, zavedly se nově hlavně povinnosti vůči novému Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí a zpřísnily se sankce za porušení pravidel kampaně.

Chyběla však obdoba k novele zákona o stranách, který by zaváděla strop pro dárce. Podle ministerstva vnitra, které změny volebních zákonů předkládalo, nebylo zastropování sponzorských příspěvků v případě prezidentské kampaně od začátku na stole.

„V rámci této novely to nebylo při volbě prezidenta navrhováno,“ uvedla Klára Pěknicová z tiskového oddělení resortu.

Řešily se hlavně strany, ne prezident

S tím ale nesouhlasí pirát Vít Šimral, kandidát v říjnových volbách do sněmovny, který se angažuje v projektu Rekonstrukce státu. Podle něho k tomu nebyla politická vůle. „Prezidentskou kampaň nikdo moc neřešil, šlo hlavně o kontrolu politických stran,“ popsal.

„Rekonstrukce státu ale argumentovala, že by se mělo omezit spektrum dárců i na prezidentskou kampaň, ale žádná ze stran to nebyla ochotná otevřít, aby nepadl křehký konsenzus, kterého dosáhly nad novelou volebních zákonů a zákona o sdružování v politických stranách,“ doplnil Šimral.

Pravidla prezidentské kampaně

Všichni uchazeči o Hrad musí mít zřízený volební účet, na který přijímají dary od sponzorů a hradí z něho náklady na předvolební kampaň. Utratit mohou před prvním kolem volby za kampaň maximálně 40 milionů korun, před druhým kolem pak mohou vynaložit dalších 10 milionů. Veškeré dary od sponzorů i bezúplatná plnění se musejí promítnout na transparentním účtu kandidátů, a to nejpozději tři dny před volbou hlavy státu (například v případě Miloše Zemana dodnes není vyjasněné, kdo jeho kampaň financoval). Nejpozději tři měsíce po volbách pak musí kandidát zveřejnit souhrnnou zprávu o financování své kampaně.

Podle politologa Kamila Švece z Univerzity Karlovy chybějící limity v prezidentské kampani mohou být rizikové. Klade proto důraz na veřejnou kontrolu. „Vzhledem k tomu, jakým způsobem mohou dárci do kampaně vstupovat a jak si pak mohou kandidáty zavazovat, to není ideální stav. Z tohoto pohledu je proto důležité, aby fungovala veřejná kontrola přes transparentní účty,“ uvedl.

„Myslím ale, že to povede hlavně k tomu, že si některý z kandidátů zaplatí kampaň sám,“ pokračoval Švec. To už avizoval podnikatel a skladatel Michal Horáček – loni při ohlášení kandidatury oznámil, že si náklady na kampaň uhradí z vlastních zdrojů.

I tak by se však podle Švece mohla legislativa v tomto ohledu upravit: „Předpokládám, že obecně bude financování politických kampaní procházet drobnými úpravami. V případě prezidentské kampaně to máme sice už podruhé, ale u stran kandidujících do sněmovny je to poprvé a teprve teď se ukazuje, jak funguje úřad pro dohled nad stranami. Navíc se ukázalo, že existují kličky, jak pravidla kampaně obejít.“

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme