Jsou autonomní auta košer? Ortodoxní židé v San Francisku řeší plná parkoviště o šabatu
Americké San Francisko se stalo jedním z prvních měst, kde autonomní auta smí jezdit celý den. Co těší organizace tělesně postižených nebo vojenských veteránů, podněcuje nejen bezpečnostní námitky. Ultraortodoxní židé se rozhodují, jestli je vhodné samořiditelná auta používat během sobotního dne klidu.
Kalifornský státní úřad povolil dvěma firmám celodenní provoz jejich autonomních aut v San Francisku. Donedávna mohla auta bez řidičů jezdit pouze mimo dopravní špičku.
Změnu přivítaly mimo jiné organizace tělesně postižených nebo vojenských veteránů, kterým vynález usnadňuje přesuny po statisícovém městě.
Hasiči ze San Francisca už mají dost vozů robotaxi. Blokují jim cestu i stanice a parkují na hadicích
Číst článek
Místní úřady se ale obávají bezpečnostních rizik. Objevily se i případy, kdy autonomní auta například vjela do hořícího objektu nebo narazila do hasičského auta.
Pravidla o šabatu
Námitky se objevují i v sanfranciské komunitě ultraortodoxních židů. Někteří věřící totiž začali samořiditelná auta používat i během šabatu, který náboženská tradice zasvěcuje modlitbě a odpočinku.
Podle deníku Jerusalem Post nezavrhují rabíni této komunity jízdu autem do synagogy a zpět domů, ačkoli preferují chůzi pěšky. Problém přináší ovládání vozidla přes mobilní aplikaci. Ortodoxní židé totiž během šabatu nesmí používat elektřinu.
Rabínka Amanda Russellová pro deník připustila, že podobné argumenty přicházejí ve chvíli, kdy se začínají nepříjemně plnit parkoviště před synagogami.
Židé si mohou trasu nastavit dopředu ještě před pátečním západem slunce a použití telefonu v sobotu se tak vyhnout.
Rusellová i její kolega Joel Landau ale vyzdvihují ducha svatého dne. Ne všechno, co se dělat může, by se tedy podle nich nutně dělat mělo.