Carcassonne: Jedna z nejnavštěvovanějších památek ve Francii otevírá nový okruh pro návštěvníky

Slavné středověké město Carcassonne leží na jihu Francie nedaleko Toulouse a převážně mezi zahraničními turisty patří k nejnavštěvovanějším památkám ve Francii. V jeho pitoreskních uličkách je tak slyšet kromě francouzštiny také angličtinu, čínštinu či španělštinu. Dominantou města je rozsáhlé středověké sídlo obklopené hradbami. Právě po nich provede návštěvníky od září zcela nový prohlídkový okruh.

Zápisník zahraničních zpravodajů Carcassonne Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Náš Carcassonne je, jak víte, mezinárodně proslavený. V 19. století začal o zpustlou památku pečovat slavný architekt Viollet le Duc, aby z něj udělal ukázku ideálního středověkého osídlení,“ zmiňuje Amancio Requena, zastupující vedoucí ředitel Carcassonnu, osobnost, která se zasadila také o opravy katedrály Notre Dame v Paříži.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zápisník Marie Sýkorové

Středověk je sice zásadní, ale jen jednou z etap vývoje Carcassonne. Starobylé sídlo je vlastně takovou archeologickou laboratoří, jeho historie je totiž dlouhá už více než dva a půl tisíce let. Jako první na tomto místě vyrostlo římské opevnění.

„Město později vybudovalo nový hrad uvnitř opevnění. Podílelo se na něm mnoho královských inženýrů. Carcassonne se tak stal jedním z hlavních bodů systému obrany francouzského království,“ doplňuje Amancio Requena.

Renovace kámen po kameni

„Fasádu bylo potřeba nejprve vyčistit a zjistit, v jakém stavu kámen je. Pokud na tom byl špatně, označili jsme ho. Výměnu každého takového ale musel schválit hlavní architekt,“ popisuje šéf opravných prací Lionel Chabalier, zatímco stoupáme po schodech na hradby.

„Stejně jsme postupovali i u spár. Když se podíváte blíž, některé jsou původní, jinde jsou části nové. Každý kámen jsme pak upravili, zbrousili a vyrovnali. Nic jsme neschovávali. Když se podíváte na věž, někde jsou kameny původní, jinde nové. Můžete si ale všimnout, jak se hradby vyvíjely – máte tady část galo-románskou, středověkou…“ ukazuje.

Na ochozech se ještě pracuje. Okruh se pro návštěvníky otevře v září | Foto: Marie Sýkorová | Zdroj: Český rozhlas

A nakonec je tu i část z doby Violet-le-Duca, tedy z 19. století.

Dokola po hradbách

Vracíme se na ochozy, procházíme mnoha věžemi, kde se ještě pracuje. Pozorovat můžeme dvojité hradby. Dělníci jsou stále ještě v plné práci.

„Máme velkou radost, že otevíráme nový okruh pro návštěvníky. Carcassonne je tak možné v podstatě obejít po hradbách, celých 360 stupňů. Prohlédnout si můžete celé vnitřní městečko naší středověké památky,“ pochvaluje si Amancio Requena.

A jak říká, je potřeba podívat se i na druhou stranu, do dáli. Jen tak pochopíte, jak významné zdejší opevnění bylo. Nový okruh, který se otevře v září, je dlouhý tři kilometry a napočítat na něm můžete až 48 věží.

Marie Sýkorová, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme