Za vznikem dnes ikonického nástroje stojí Karl Elsener. Sestavil ho poprvé v roce 1884, první velký úspěch ale přišel až o 13 let později. Tehdy nechal Elsener svůj nůž patentovat a nabídl ho armádě.
Stavba je původním hradem inspirovaná jen navenek – kruhový val je sice pobitý dřevem, pod ním je ale moderní betonová kostra, která v sobě ukrývá muzeum a malé bistro.
Když se loni v listopadu objevila na silnicích polského Trojměstí velká černá ponorka, její záběry a fotky obletěly svět. Od podzimu bude sloužit návštěvníkům jako průchozí exponát.
Zámek si v 16. století nechal postavit notář, pokladník státního trezoru a poradce krále Františka I. Gilles Berthelot. Přestavby pak probíhaly i v 19. století.
Nejstarší torpédoborec světa kotví v Gdyni. Za druhé světové války sloužil Velké Británii a prošel řadou bitev. Poté ho zpět získalo polské námořnictvo, kde zůstal v aktivní službě do šedesátých let.
Řeka Shenandoah se dostala i do písničky, kterou známe v češtině pod názvem Veď mě dál, cesto má. Mimochodem, je to hymna státu Západní Virginie, kudy kousek řeky také protéká.
Katolické sídliště Nikiszowiec z počátku 20. století ještě před nedávnem chátralo. Místní, často potomci horníků, se mu ale rozhodli vdechnout nový život. Nyní je turistickou atrakcí.
„To logo je taková slovní hříčka. Včela se norsky řekne [humle] a totéž slovo v norštině znamená taky chmel. Ale do piva žádné včely nepřidáváme,“ vtipkuje jedna ze zaměstnankyň.
Nákup vajec asi většina z nás považuje za rutinu, může to ale být i opravdová věda. Na polských trzích si totiž vyberete z široké nabídky podle druhu slepice, její stravy či životních podmínek.
Už za necelých sedm měsíců se v Paříži znovu otevře katedrála Notre-Dame a znovu se rozezní její zvony. Jak výrazně je před pěti lety poničil požár? A jak je technici opravovali?
V muzeu ale nejsou vystavená jen auta, kovy, plechy a pneumatiky. Je to spíš exkurz do minulosti. Je tu například figurína maminky v baloňáku a o kousek dál sedí na stoličce Elvis Presley s kytarou.
Kromě řepného rumu a mravenčího ginu se v Madsově „tvorbě“ dá najít také skutečná vodka z brambor, zázvorový gin, kde zázvor přinutil vypěstovat kamaráda, nebo něco jako tequila, ale z cibule.
„Byl to takový stát ve státě, platila tu vlastní pravidla. Věznici nakonec uzavřeli kvůli stáří a stavu budov. Nesplňovala žádné standardy, a už vůbec ne ty bezpečnostní,“ popisuje Mariane.
„Plán, aby se tu ve velkém stavěly ponorky, byl nejpozději od roku 1944 vyloučený. Nebylo na to palivo, chyběl zkušený personál a důležité suroviny,“ vysvětluje historik Klaas Anders pro Radiožurnál.
Kanadská provincie Alberta nabízí v zimě turistům pestrý program. Ne všichni se ale za oceán vypraví jen na otočku, můžete tam potkat nápadně velké množství mladých Čechů a Češek.
Město Salem má také vzdálenou spojitost s Moravou. Založili ho totiž Moravští bratři, příslušníci protestantské komunity ze Saska, kteří se do Ameriky vydali hledat náboženskou svobodu.
Tři místnosti jsou zaplněné exponáty dokládající bohatý společenský a kulturní život Slováků ve Spojených státech. Hlavní místnosti dominuje nástěnná malba převezená z kostela v Pensylvánii.
Na jedněch hodinách dokonce defilují svatí apoštolové podobně jako na pražském orloji. Bratři Bílí ale ani pražskou radnici, ani jiné budovy znázorněné na dalších hodinách nikdy osobně neviděli.
Jsem v centru Mariboru na nábřeží řeky Drávy na severovýchodě Slovinska a stojím před poměrně nenápadným jednoposchoďovým domkem, kolem kterého se pne několik metrů dlouhá dřevnatá liána.
„Mural je namalovaný, ale je založený na archivních fotografiích, na kterých se dochoval obraz každodenního života v lublinské židovské čtvrti,“ vypráví Monika Tarajková z Centra Brama Grodzka.
Nová ulice Davida Bowieho je u pařížského nábřeží u řeky Seiny, naproti aréně, kde slavný britský zpěvák v roce 2003 zpíval v rámci posledního celosvětového turné s názvem A reality Tour.
„Mimóza kvete hlavně v únoru. Původně byla na jihu Francie, pak se ale rozšířila sem. Je to jeden z prvních kvetoucích stromů, proto je tak oblíbená. A navíc krásně voní,“ líčí Stéphanie.
Nejdéle fungující hospoda v New Yorku si své prvenství vysloužila díky vynalézavosti majitelů. V době prohibice se vydávala za prodejnu květin. Nepřetržitě funguje od roku 1864.
Kovařině jako řemeslu už věnoval třicet let. Přitom na začátku měl úplně jiný zájem, doslova koníček. „Jezdil jsem na koních a poznal jsem pána, který je koval,“ vzpomíná.
Kukuřičný pokrm podobný knedlíku nebo polentě OSN před pár lety zařadila na seznam kulturního dědictví. Pro mnoho lidí je východiskem z nouze a pokud si nemůžou dovolit ani ugali, jsou na mizině.
Melaku Belay začínal jako tanečník, teď v centru Fendika pořádá výstavy, umělcům platí a pořádá i akce pro děti. Založil jazzovou kapelu. Přestože je Fendika doma i ve světě ceněná, bojuje o přežití.