Do Chorvatska autem: pozor na technický stav i nečekané zvýšení poplatků, varují dopravní experti

Chorvatsko - mezi Čechy v létě tradičně jedna z nejoblíbenějších dovolenkových destinací. Někteří se tam vydávají letadlem nebo vlakem, většina českých turistů ale na jih míří autem. Před sebou tak mají několikahodinovou cestu. V novém cestovatelském seriálu Radiožurnálu dopravní experti popisují, na co byste před jízdou autem do Chorvatska i během ní neměli zapomenout.

Záhřeb Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hranice mezi Slovinskem a Chorvatskem (ilustrační foto)

Menší zdržení může podle experta z Besipu nastat mezi slovinsko-chorvatskými hranicemi | Zdroj: Reuters / Stringer

Před cestou určitě zkontrolujte technický stav auta a doplňte všechny potřebné kapaliny. Nezapomeňte si vzít kromě technického průkazu taky mezinárodní osvědčení o platnosti povinného ručení vozu - zelenou kartu. A pozor na neplatný řidičský průkaz, za ten vám v Chorvatsku hrozí pokuta v přepočtu až osmdesát tisíc korun.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si první díl seriálu Radiožurnálu o cestě autem do Chorvatska

Měli byste si také předem spočítat náklady za nejrůznější poplatky, třeba za průjezd tunely v Rakousku, připomíná Petr Vomáčka z Besipu.

„V prvé řadě jsou to mýtné poplatky, například za mýtné v Chorvatsku, elektronickou dálniční známku, což je novinka ve Slovinsku. A pak si můžeme koupit elektronickou známku v Rakousku. Pozor, je tam platnost odložena o 18 dní. Nebo pak si koupím klasickou samolepku na čelní okno a jedu s klasickou dálniční známkou v Rakousku,“ vysvětluje Vomáčka.

1:48:03

Zadar: Kolik dnů na něj budete potřebovat? A jak výhodné je dostat se tam autobusem?

Číst článek

Z Čech můžete jet přes České Budějovice nebo Znojmo a pak přes Rakousko a Slovinsko, z Moravy pak přes Slovensko a Maďarsko.  Podle Petra Vomáčky je ideální se na cestu vydat spíše nad ránem.

„Vyrazit je dobré třeba v pět hodin ráno, protože ta trasa u nás bude téměř prázdná. I ve Vídni chytím více méně začínající ranní špičku, takže projedu i Vídní docela rozumně,“ popisuje ideální začátek cesty.

„Akorát menší zdržení nastane mezi slovinsko-chorvatskými hranicemi a pak u Záhřebu u mýtné brány Lučko, kde ta mýtná brána je největší a nejfrekventovanější v celém Chorvatsku, takže tam to zdržení bude, ale nebude takové,“ říká Vomáčka.

Pohonné hmoty

Podle dopravního experta z Ústředního automotoklubu Igora Siroty je také důležité předem si zjistit ceny benzínu a nafty. „Cizinec platí bezmála dvojnásobek proti Maďarovi. Nebo například v Chorvatsku se změnily ceny na dálnicích a zvýšily se zhruba o pět až šest korun,“ upozorňuje.

1:44:37

Split: Proč je tam nakupování tak cenově přijatelné? A proč vyrazit na kopec Marjan?

Číst článek

Přímo v Chorvatsku zaplatíte za pohonné hmoty přibližně tolik jako v Česku. Pokud chcete alespoň trochu ušetřit, natankujte ve Slovinsku.

Mýtné v Chorvatsku je lepší platit kartou, průjezd bude o něco rychlejší. A rychleji projedou i ti, kteří mají chorvatskou mýtnou krabičku ENC. Jsou pro ně určené speciální pruhy a peníze za mýtné se automaticky odečtou. Zkontrolujte si taky, za jakou kategorii auta platíte, doplňuje Petr Vomáčka z Besipu.

„Občas se stává, že když mám třeba rakev na střeše, střešní nosič, kola, nebo něco podobného, tak mě zařadí mezi dodávky nebo malé náklaďáky a já si připlácím zhruba dvojnásobek za tu cestu, aniž bych měl,“ varuje lidi cestující do Chorvatska autem Vomáčka.

Podle dopravního experta Igora Siroty z Ústředního automotoklubu bychom neměli zapomínat ani na pravidelné přestávky, a to zhruba každé dvě hodiny. Chorvatská policie se každé léto zaměřuje na únavu řidičů a může kvůli tomu i na několik dnů zabavit řidičský průkaz.

Luděk Hubáček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme