Poustevna v Teplicích nad Metují je jediná svého druhu na světě. V 18. století ji postavil pražský lékař
Unikátní poustevnu v Teplicích nad Metují opravují řemeslníci. Dál je ale přístupná návštěvníkům. Ivanitská stavba z 18. století je jedinou svého druhu na celém světě. Mimochodem, tehdy ji postavil a žil v ní nejvzdělanější poustevník v Čechách Jan Maxmilián z Peytersbergu, pražský lékař, doktor filosofie a šlechtic.
Jedná se o hodně starou budovu. Z jedné strany je roubená a z druhé zděná. Nahoře je šindelová střecha. Všude jsou vidět prkna a trámy, opravuje se.
„Poustevna byla silně napadena dřevomorkou domácí. Bylo třeba nejprve udělat průzkumy a zhotovení projektu. V tuto chvíli jsou odstraněny části akutně napadené dřevomorkou,“ říká místopředseda spolku Zachraňme teplickou poustevnu Ladislav Šikut.
Při její opravě se musí zachovávat jisté historické postupy, které používali při stavbách naši předkové. „My se je dokonce snažíme velmi pietně zachovat,“ dodává Šikut.
V objektu jsou jak cely, kde poustevníci spali, tak i černá kuchyně. „Tohle je zcela zachovalá černá kuchyně. Samozřejmě i tady byl rozebrán strop a došlo už k opravě trámů. Vidíme zde krásně, jak se tenkrát vařilo a peklo. Byla tu dvě ohniště. Jedno bylo otevřené nahoře a druhé dole. Vlastně taková pec.“
Kominík nezpůsobil požár chaty Libušín, rozhodl soud. Muži hrozilo až osm let za mřížemi
Číst článek
Co zde poustevníci jedli není zcela známo. „My jen stoprocentně víme, že tenkrát zde měli na rajské zahradě šest švestkových stromů, takže předpokládáme, že si ze sušených švestek vařili omáčku.“
Pod budovou je sklep. „Bohužel, tak schody uhnily a odpadly. Takže tam se zatím leze tak trošku dobrodružně. Ale chceme vše opravit. To ale neznamená, že se nám to celé podaří za našeho života,“ dodává Ladislav Šikut.
I přestože poustevnu v Teplicích nad Metují v současné době opravují řemeslníci, je přístupná pro návštěvníky. A to během letních prázdnin od pondělí až do pátku.