Češi jsou nejštědřejší o Vánocích. Letos nejvíce přispívali na pomoc po povodních

Lidé v Česku letos darovali nejvíce peněz na pomoc lidem v oblastech zasažených povodněmi. Shodují se na tom všechny neziskové organizace, které Radiožurnál oslovil. Dlouhodobě přispívají i na humanitární pomoc pro Ukrajinu. Neziskové organizace ale upozorňují, že dárců - jednotlivců i firem - ubývá.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vypouštění vody z ulic v Zátoru

Organizace Člověk v tísni ve své sbírce SOS povodně vybrala téměř půl miliardy korun (archivní foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Organizace Člověk v tísni ve své sbírce SOS povodně vybrala téměř půl miliardy korun. Pro Charitu Česká republika byla sbírka na pomoc lidem po povodních druhou nejúspěšnější po lednové Tříkrálové sbírce. V té dárci přispěli celkovou částkou 175,5 milionu korun, na pomoc lidem zasaženým velkou vodou darovali přes 145 milionů.

„Asi třetina, téměř 50 milionů korun, je výsledek kostelní sbírky, kterou vyhlásila Česká biskupská konference pro věřící, kteří se zúčastnili 29. září mše v jejich kostele nebo modlitebně,“ říká mluvčí Charity Jan Oulík.

Diakonie Českobratrské církve evangelické podle mluvčí Dalibora Hály vybrala na povodněmi postižené oblasti 12 milionů korun.

Lidé bývají okolo Vánoc tradičně více štědří. Nečastěji přispívají např. na Skutečný dárek organizace Člověk v tísni. Za patnáct let existence sbírky lidé nakoupili charitativní dary za více než 240 milionů korun. Konkrétně loni některý z dárků koupilo téměř 11 tisíc lidí, kteří tak potřebným celkově zaslali přes 21 milionů korun. Skutečný dárek momentálně nabízí zhruba 40 dárkových certifikátů v několika kategoriích.

„Na e-shopu si můžete koupit například tabuli do školy nebo bezpečný porod pro ženu v Kambodži. Díky darovacím certifikátům sázíme stromy v Etiopii nebo rozdáváme pomoc na Ukrajině,“ vysvětluje ředitel oddělení fundraisingu Člověka v tísni Tomáš Vyhnálek.

Člověk v tísni mimo jiné dlouhodobě pomáhá ve válečných oblastech na Ukrajině. Opravil zhruba 29 tisíc bytů poničených za téměř tři roky války. Dárci ve sbírce na SOS Ukrajina věnovali více než 200 milionů korun. V roce 2024 podle Vyhnálka lidi Člověku v tísni přispěli celkem 985 milionů korun.

Podvodné sbírky

Jedním z důvodů, proč ubývá dárců, je, že přibývá podvodných sbírek. Když lidé jednou přispějí na falešnou charitu, a potom zjistí, že o své peníze přišli, může je to odradit znovu na dobročinné účely přispívat.

„Samozřejmě lidé potřebují podpořit někoho, kdo je opravdu důvěryhodný a za kým stojí víceletá práce. Když jsme se ptali v rámci výzkumu veřejného mínění, zda lidé mají zkušenost s nějakou problematickou sbírkou, ukázalo se, že každý čtvrtý Čech takovou zkušenost má, což je pro mě vysoké a alarmující číslo,“ upozorňuje ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová. Dalším důvodem může být podle Šplíchalové ekonomická situace dárců.

Zatím nejsou spočítané údaje o tom, kolik dohromady letos Češi přispěli na charitativní účely. Jasno bude až v příštím roce, kdy neziskové organizace všechny finanční dary sečtou.

Nejrozsáhlejší podvod s charitou v Česku. 10 podvodníků od 40 000 lidí vybralo 64 milionů korun

Číst článek

Podle Kláry Šplíchalové z Fóra dárců se částka zvýší právě díky vánočním sbírkám. Vysvětluje, že v období Vánoc se totiž z celoročního objemu vybere zhruba třetina peněz. Zároveň dodává, že dárci dlouhodobě přispívají například na pomoc lidem se zdravotním handicapem nebo lidem v nouzi.

„Postupně si získávají oblibu i další témata, jako je např. podpora ochrany životního prostředí. Nejobtížněji podpořitelná témata bývají různé situace ve vzdálených destinacích, protože u nich bývá pochopení složitější,“ doplňuje.

V dárcovských SMS za 20 let jejich existence od roku 2004 Češi věnovali téměř miliardu korun. Loni takto poskytli 53 milionů korun. V letošním roce to zatím před Vánoci bylo zhruba 70 milionů korun.

Podle Fóra dárců lidé, firmy, nadace a fondy v Česku věnovali loni na prospěšné účely zhruba 14 miliard korun. Oproti roku 2022 to bylo o zhruba miliardu méně.

Jan Duchoslav Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme