Divoká 90. léta: Jaromír Jágr zajistil nesmrtelnost sedmdesátkové 'dece'
Kdy poprvé se v českém prostředí objevil účes zvaný „koberec“, „deka“, „vpředu byznys, vzadu párty“ nebo anglicky „mullet“, dnes už zjistíme jen těžko. Jisté ale je, že v devadesátých letech mu zajistil nesmrtelnost hokejista Jaromír Jágr.
V čem slavná Jágrova „deka“ spočívá? Vlasy jsou při ní po stranách hlavy a na temeni ostříhány nakrátko, zatímco vzadu zůstávají dlouhé.
V zahraničí se tento styl prosazoval už od sedmdesátých let. Jeho nejznámějšími nositeli se stali zpěváci David Bowie, Paul McCartney nebo herec David Hasselhoff.
V socialistickém Československu zavládla móda dlouhých vlasů už v osmdesátých letech. Zlatá doba klasického „mulletu“ do českých končin přišla ale až v letech devadesátých.
Ukázka je z knihy Svobodná a divoká 90. léta, která se věnuje nejrůznějším aspektům 90. let od politiky přes popkulturu a každodennost až po sport. Knihu si můžete objednat v Radiotéce Českého rozhlasu.
Kromě Jaromíra Jágra účes nosili i jiní sportovci – např. fotbalisté Jan Suchopárek nebo Martin Frýdek. Na Západě ale tou dobou už „mullet“ z módy pomalu vycházel. Světovou oblibu si naopak začínaly získávat copánky a kratší vlasy.
Vznik účesu je ale údajně přisuzován řidičům kamionů, kterým běžné dlouhé vlasy při řízení padaly do očí.
Podle oxfordského slovníku se označení tohoto účesu výrazem „mullet“ vžilo díky písničce americké skupiny Beastie Boys z roku 1994 s názvem Mullet Head.
Slovo „mullet“ je anglický název pro rybu, které česky říkáme cípal hlavatý. Vyznačuje se tím, že má šupiny i na hlavě. Opticky tak vypadá, jako by neměla krk.