Gerontoložka: Školka vedle domova důchodců? Běžná praxe posilování mezigenerační solidarity

Horní Lideč na Vsetínsku bude pokračovat v započaté stavbě domova pro seniory, přestože ho obyvatelé v místním referendu odmítli. Starosta obce Josef Kadlec za KDU-ČSL řekl, že je potřebné výstavbu domova strpět. Jak jsme na tom s mezigenerační solidaritou? Gerontoložka Iva Holmerová ještě vysvětlí, čemu se říká dekáda zdravého stárnutí i jaká může být prevence demence.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babička a vnuk

Koncept výstavby stacionářů nebo domovů pro seniory v blízkosti například mateřských školek je dnes normální praxí (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Odpůrci zařízení, které má čítat 25 lůžek a má sloužit k důstojnému bydlení místních obyvatel, přistoupili k referendu poté, co již obec podepsala se stavební firmou smlouvu a stavební práce byly započaty. Projekt tak nelze bez porušení zákona ukončit a výstavba bude k nelibosti části obyvatel Horní Lidče pokračovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Host: gerontoložka Iva Holmerová. Moderuje Vladimír Kroc

Zfanatizovaná Horní Lideč

„To, co se děje v Lidči, je maximálně nevstřícné. Výroky některých obyvatel Lidče na adresu domova pro seniory jsou absurdní,“ komentuje v pořadu Jak to vidí... gerontoložka Iva Holmerová.

Například, že se děti z blízké školy budou muset dívat na starší lidi nebo že tam budou jezdit sanity, nebo snad pohřební vozy. Přitom jde o osvícený projekt, který by mohl být příkladem toho, jak se starat o starší lidi, tedy umožnit jim zůstat v jejich obci, a ne je izolovat někde v lesích,“ dodává.

Paradoxní na celém případu je právě to, že má jít o bydlení pro obyvatele Horní Lidče a obcí Hornolidečska.

„Rozhodnutí zastupitelstva nerozumím. Celý mechanismus až fanatizace obyvatelstva, které hlasovalo proti zařízení, které by jim mělo sloužit, mi přijde nesmírně zvláštní. Jako by snad iniciátoři referenda i oni sami neměli jednou zestárnout,“ podotýká Holmerová.

Běžná praxe

Koncept výstavby stacionářů nebo domovů pro seniory v blízkosti například mateřských školek je přitom dnes normální praxí.

3:27

Násilí na seniorech. Pohyb jim častěji omezují partneři, péči zanedbávají spíš děti a vnoučata

Číst článek

„Je to trend moderní doby, kterému jsou lidé obecně velmi nakloněni. Víme, že mezigenerační solidarita nebo obgenerační solidarita funguje dobře. Generace babiček nebo dědečků a vnoučat si zpravidla velmi dobře rozumí a nebývá to problém,“ pokračuje gerontoložka.

„Vídáme to na různých místech v různých modifikacích nebo módech provozu. Je běžné, že vedle rezidenčního domu pro seniory je třeba školka nebo jesle pro zaměstnance a všichni z toho mají radost,“ říká.

Jak funguje mezigenerační solidarita, jsme se podle Holmerové mohli přesvědčit i nedávno v době covidové pandemie, kdy se vzedmula obrovská vlna solidarity právě se seniorkami a seniory, kteří byli nákazou silně ohroženi.

„Mladí lidé si uvědomili, že je ohrožena generace jejich babiček a dědečků, a pomáhali, jak mohli. Bohužel o takových příkladech se hovoří mnohem méně než o skandálech typu Horní Lideč, kde je současná neblahá situace spíše výsledkem kampaně, zfanatizování obyvatel a nevraživosti,“ dodává Iva Holmerová.

Vladimír Kroc, Iva Holmerová, opa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme