Než vznikly karty, hrálo se s bankovkami. Hned se také objevily zákazy, vypráví sběratelé

Sbírají karty, předměty s motivy karet, herní pravidla i informace. Fanoušci Jiří Novotný a Milan Bednář tvoří jihočeskou sekci českého Clubu sběratelů hracích karet. Pořádají výstavy, přednášky a v archivech pátrají po dochovaných zmínkách o hráčství v Čechách. Ta nejstarší se datuje do 14. století.

České Budějovice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karty (ilustrační foto)

První zmínky jsou podle něj nikoliv o kartách, ale o zákazech (ilustrační foto) | Zdroj: Shutterstock

Ve světě jsou ale doklady o hře v karty ještě mnohem starší. „Ta historie je dlouhá, spadá až do starověké Číny, mluví se i o Egyptu. Ale hmatatelných důkazů o tom je velmi málo,“ říká Jiří Novotný. „Naštěstí staré čínské karty byly malovány i na mušlích, díky čemuž se nám dochovaly. Papír dlouho nevydrží,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor se sběrateli hracích karet Jiřím Novotným a Milanem Bednářem

Na počátku se ale s malovanými kartami nehrálo, jak připomíná Milan Bednář. „V Číně se zpočátku hrálo s penězi, s podlouhlými bankovkami. Později s dominovými kartami, které byly také podlouhlé. Teprve potom přišly na řadu obrázky, kterým se už začalo říkat karty,“ vypráví.

Zákaz karet

První zmínky jsou podle něj nikoliv o kartách, ale o zákazech. „Církvi se nelíbilo, že lidé hrají. Rozptylovalo je to a utráceli peníze, dokonce byli schopní prohrát v kartách celé domy. Čili jsou to zákazy hraní karet, co máme k dispozici,“ vysvětluje.

Dějiny karet šly pravděpodobně ruku v ruce s dějinami karbanu. „Nešlo ani tak o to, jestli ty peníze byly platné, nebo neplatné, ale měly nějaké označení, a to stanovovalo hodnotu karty,“ uvažuje Jiří Novotný. Za předpokladu, že bankovky byly reálné, pak komu zůstalo v ruce víc, ten vyhrál.

Sběratelé karet Jiří Novotný a Milan Bednář | Foto: Judita Šímová | Zdroj: Český rozhlas

Spolu s historií prvního gamblerství se tedy dají zmapovat i dějiny restrikcí, jimiž se různé aparáty snažily udržet hráčství na uzdě.

„Ale český člověk je vynalézavý, a tak když u nás vyšel zákaz, který vyjmenoval hry, co se nesmějí hrát, co udělal?“ ptá se Milan Bednář. „Přejmenoval je!“ odpovídá s úsměvem jeho kolega. „A málokterý úředník dokázal rozpoznat, jestli je to skutečně hra, kterou zakázal, nebo jestli je to hra úplně jiná,“ dodává Jiří Novotný.

Celý rozhovor o historii karbanictví, ale i o kartách jako cenných sbírkových předmětech, výkladovém tarotu, kartách na frontě nebo i ve vězení se sběrateli Jiřím Novotným a Milanem Bednářem si poslechněte online.

Eva Kadlčáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme