S rozhlasem usíná i vstává náruživý radioamatér, osmdesátiletý Jan Drahoňovský. A sbírá stará rádia

K letošnímu stému výročí pravidelného rozhlasového vysílání navštívila redaktorka Vlaďka Wildová dlouholetého sběratele historické radiotechniky a příbuzných oborů. Jan Drahoňovský starší, sběratel historických rádií a radiotechniky, radioamatér z Lomnice nad Popelkou vlastní unikátní sbírku historických rádií a telegrafů. Zajímají ho i všechny přenosy: telefony, telegrafy, krátkovlnné vysílání.

Hradec Králové Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Drahoňovský

Jan Drahoňovský | Foto: Vladislava Wildová | Zdroj: Český rozhlas

S poslechem rozhlasového vysílání začínal dnes osmdesátiletý Jan Drahoňovský už v dětství přes nejjednodušší přijímač - krystalku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěva u Jana Drahoňovského staršího, sběratele historické radiotechniky

„Důležitý je tam krystalový detektor, kde většinou býval kamínek z galenitu. Nepostradatelná byla pochopitelně i sluchátka. Vysílání se dá s krystalkou zachytit i dnes, ale jen s přispěním nejsilnějších vysílačů.“

V rodné obci, v Želechách, jen kousek od Lomnice nad Popelkou, kde školák Jan psal úkoly ve svitu petrolejek (elektřina ještě nebyla zavedena), paradoxně přilnul k rádiím.

Jeho soused totiž vyráběl krystalky na baterie a právě u něj ve sluchátkách poprvé zaslechl rozhlasové zprávy. Tehdy začal se sousedovou pomocí „bastlit" své první přijímače.

Sloužily našim předkům, obdiv zaslouží i dnes

Jsou blázni, nebo si plní sen? Pár rekonstruuje přes 200 let starou chalupu uprostřed šumavské samoty

Číst článek

Jan Drahoňovský začal historická rádia sbírat kolem roku 1975: „Bylo to už dost pozdě, protože nástup tranzistorů do rádií a dalších elektronických přístrojů začal už několik let předtím. Kolem roku sedmdesát se proto lidé zbavovali starých rádií s lampami a všude jich bylo plno, protože zájem byl o moderní přístroje.

I přesto zdobí sbírku Jana Drahoňovského skvosty, jichž si cení a které se stávají klenoty výstav k rozhlasovým výročím. To letošní stoleté je podle příznivce rozhlasového vysílání obzvlášť mimořádné.

Sběratel proto chystá letní reprezentativní výstavu k tomuto výročí v Městském muzeu v Lomnici nad Popelkou.

Radioamatér se umí propojit s celým světem

Kromě sběratelské vášně holduje Jan Drahoňovský radioamatérskému vysílání a navazování spojení se stanicemi po celém světě.

Koncesi pro amatérské vysílání získal v roce 1964 a od té doby se mu věnuje.

3:47

Před 75 lety zemřel Jan Masaryk. Okolnosti jeho smrti zůstávají dodnes neobjasněné

Číst článek

„Spojení mám tisíce, ale důležitější je, s kolika zeměmi se mi podaří se propojit. Teď jich mám potvrzeno 250, rekapituluje Jan Drahoňovský a ukazuje mi kartičky, které si mezi sebou radioamatéři posílají. Jsou mimo jiné z Itálie, Austrálie, Japonska i Nového Zélandu.

Sběratel Jan pochopitelně zápolí i s prostorem pro uskladnění svých sbírek. Kromě historických rádií a příslušenství totiž nashromáždil i telefony, vojenské i civilní radiostanice, magnetofony, gramofony a všemožné příslušenství, ale také metály a motorky.

Není troškař, ale věří, že se potomci postarají o to, aby sbírky neskončily v propadlišti dějin.

„Občas si z nostalgie nějaké to ještě funkční historické rádio pustím, abych slyšel, jak praská a šumí a vrátil se do dětství. Běžně ale poslouchám jen moderní rádia s čistým zvukem, usmívá se Jan Drahoňovský a dodává, že někdejší Československý rozhlas zahájil pravidelné vysílání v květnu 1923, a to jako jeden z prvních v Evropě, hned po Angličanech.

Před 75 lety začal komunistický převrat. ‚Hrozila občanská válka i zásah Sovětů,‘ míní historik

Číst článek

Sbíral a sbírá proto, že ho to těší, ale také proto, aby dal přístroje do „pucu" a zachoval je pro příští generace. Nechce proto používat neoriginální součástky.

Jeho nejstarší sbírkové předměty pamatují ještě dobu rakouského mocnářství.

K připomenutí stoletého rozhlasového vysílání zve Jan Drahoňovský na výstavu, která v Městském muzeu v Lomnici nad Popelkou začne v červnu.

„Je to velké jubileum našeho rozhlasu, protože právě před sto lety začalo vysílání ze stanu ve Kbelích. Bylo to po Francii druhé nejstarší pravidelné vysílání v Evropě, tak rád zvu na letošní letní lomnickou výstavu s exponáty, z nichž některé jsou, alespoň podle mě, unikátní.

Vladislava Wildová, Milan Baják Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme