Rituál vzteku zaujal na TikToku. Videa nasbírala skoro čtyřicet tisíc lajků
Nový wellness trend nazvaný Rituál vzteku si získává oblibu mezi ženami po celém světě. A to díky netradičnímu přístupu k uvolnění emocí. Účastnice této aktivity, která vznikla ve Skotsku, křičí, pláčou a v lese mlátí klacky o zem. O populárním rituálu informuje South China Morning Post.
„Hněv byl démonizován zejména u žen,“ uvedla organizátorka setkání Mia Banducciová na svém kanálu Mia Magik na YouTube.
Věda pro děti: Bláznivé svatební tradice. Kde vykrmují nevěsty, kde je polévají špínou a kde se nesmí smát?
Číst článek
Sezení začíná dechovými cvičeními a poté účastníky vybízí k uvolnění skrytých emocí a hněvu. „Váš duch je sopka, nechte se vybuchnout!“ Banducciová křičí na účastníky a její hlas postupně přehlušují zvuky křiku a úderů holí. Některé ženy začínají nekontrolovatelně vzlykat. Jiné klečí na zemi a pokrývá je bláto. Pár z nich mělo dokonce na rukou řezné rány a modřiny.
Rituál vzteku měl na TikToku a YouTube velký ohlas, některá videa získala více než 39 000 lajků. „Doslova jsem se rozbrečela, když jsem to viděla, potřebuju to,“ uvedla na sociální siti jedna ze sledujících.
Před pár lety se Kimberly Helmusová poprvé zúčastnila Rituálu vzteku po svém rozvodu. Od té doby si tuto zkušenost zopakovala ještě dvakrát. „Je to opravdu místo, kde můžete být divokou ženou a nikdo se na vás nebude dívat jinak než s láskou, přijetím a péčí,“ řekla Helmusová.
Banducciová provádí rituály vzteku již několik let ve Skotsku a tento trend se začal šířit po celém světě. Vztekat se na organizované akci však není levné. Pobyt, jehož součástí je i rituál, vyjde na 2 až 4 tisíce dolarů (asi 45 až 90 tisíc korun). Poměrně vysoká cena vyvolala na sociálních sítích smíšené reakce.
Významným aspektem rituálů vzteku je tzv. terapie prvotním křikem, který v 70. letech 20. století vyvinul psycholog Arthur Yanov s cílem uvolnit potlačené trauma. Podle psycholožky Stephanie Sarkisové mohou být rituály vzteku katarzní, nejsou však vhodné pro každého. Podle ní může být pro některé lidi přínosnější praktikovat uklidňující strategie, jako je hluboké dýchání, chůze nebo poslech meditační hudby.