Věda pro děti: Bláznivé svatební tradice. Kde vykrmují nevěsty, kde je polévají špínou a kde se nesmí smát?

Svatby odnepaměti provázejí různé zvyky. U nás někdy dávají ženichovi na nohu kouli, novomanželé se při hostině krmí jednou lžící, rozbíjí se talíř a tak podobně. Nevěsta taky hází přes rameno svatební kytici neprovdaným ženám. Ta, která ji chytí, by se měla vdát jako další, ideálně do roka. Jaké zvyky se ale dodržují ve světě?

VĚDA PRO DĚTI Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proč se novomanželé v Německu musí ohánět pilou?

Proč se novomanželé v Německu musí ohánět pilou? | Zdroj: Shutterstock

Ve Francouzské Polynésii si po obřadu rodinní příslušníci nevěsty lehnou do řady obličejem k zemi a ženich po nich vejde jako po lidském koberci až do domu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejbláznivější svatební tradice: Kde vykrmují nevěsty, kde je polévají špínou a kde se nesmí smát?

Ve Finsku zase chodí nevěsta dům od domu s povlakem od polštáře a vybírá peníze i nejrůznější věci, zkrátka sbírá svatební dary. Často ji také doprovází starší ženatý známý, který nad ní nosí deštník jako symbol ochrany.

V Německu se společná souhra novomanželů testuje při řezání dřeva velkou pilou.

Ve Švédsku má během svatebních oslav každý právo políbit nevěstu i ženicha, většinou ve chvíli, kdy jeden z novomanželů opustí hlavní místnost.

Husa, ořechy a tukové farmy

Turecké svatby jsou plné starobylých tradic. Zajímavá je třeba ta, kdy svobodné kamarádky nevěsty napíší své jméno do vnitřní části nevěstina střevíčku. Které jméno bude na konci obřadu nejvíce rozmazané, ta se bude vdávat jako další.

I další vtipná turecká tradice souvisí s botami. Po obřadu se nevěsta s ženichem snaží si vzájemně šlápnout na nohu. Kdo je rychlejší, ten bude mít v manželství hlavní slovo.

4:05

Věda pro děti: Jiný kraj, jiný mrav. Kde je normální krkat, plivat a kde se nesmí smrkat?

Číst článek

V Koreji se na nevěstu hází při obřadu ořechy a švestky. Čím více jich chytí, tím více dětí bude mít s manželem. Taky tu ženich své budoucí tchýni daruje husu. Ta představuje důkaz, že s nevěstou plánuje být ženich navždy. Husy totiž patří k těm zástupcům zvířecí říše, kteří si vybírají jednoho partnera na celý život.

V Kongu je zase svatební obřad tak vážná věc, že se při něm lidé nesmí usmívat.

V Mauritánii zase tradičně pobývají nevěsty před svatbou na takzvaných tukových farmách, kde denně konzumují mnoho hodin tučná a vydatná jídla. Symbolem krásy jsou tu totiž baculaté tvary a ženy se musí před obřadem zvětšit, zatučnit, aby byly krásnější.

Nakonec se můžeme zasmát nad skotskou předsvatební tradicí. Den před obřadem musí dívka projít tradičním očerněním. Je polita černou směsí z melasy, vajec, peří a dalších věcí. Takto špinavá pak musí dívka projít alespoň deset podniků a všude něco popít.

Věda pro děti: S vousy, nebo bez? Může v nich být bakterií jako na záchodové míse

Číst článek

Tato skotská tradice má původ z dob, kdy se věřilo, že toto bude nevěstu chránit před zlými duchy. Někde se píše, že se nevěsta ještě váže ke stromu a pak se na ni lijí tyto nechutné věci, aby byla připravena na společný život. Jinde se zase uvádí, že toto očernění musí podstoupit ženich nebo oba nastávající manželé.

Většina zmíněných zvyků je velmi stará. Často se provádí už stovky let. Ačkoliv se liší, jejich význam je v podstatě stejný. Tradice a zvyky mají přinést novomanželům hlavně štěstí, život v hojnosti a radost a chránit je před nemocemi a strádáním. A dnes slouží taky pro zábavu.

Kateřina Perglová, Eva Sinkovičová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme