V indické vesnici uctívají oblé kameny jako svá božstva. Vědci odhalili, že se jedná o dinosauří vejce

V indické vesnici Padálja v regionu Madhjapradéš vesničané uctívají oblé kameny. Generace za generací jim přináší oběti – girlandy z květů a kokosové ořechy. Vzývají je, když neprší, a prosí o ochranu stád. Do vesnice ovšem koncem loňského roku přijeli vědci a zjistili, že kameny nejsou hornina, ale zkamenělá dinosauří vejce stará miliony let.

Nové Dillí Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fosilie dinosauří vejce

Podle vědců patřilo nalezené vejce Titanosaurům | Zdroj: Profimedia

Po odhalení toho, že se nejedná o posvátné kameny ale o dinosauří vejce, vědci vesničanům situaci vysvětlili a vejce si odvezli k výzkumu.

Oblé kulaté kameny mají v průměru necelých 20 centimetrů a jsou zdobeny různými znaky. Vesničané je opakovaně nacházeli na poli. Některé uctívali jako rodová opatrovnická božstva. Jiné prosili o dobrou úrodu, ochranu dobytka, byla to taková zemědělská božstva. Podobné rituály zaznamenali vědci i v jiných vesnicích v regionu Dhár.

První vejce v regionu našli vědci před 17 lety. Krátce poté tam vznikl takzvaný „dinosauří park“, rezervace dinosauřích fosilií. Zatím v lokalitě evidují téměř 250 nálezů zkamenělých vajec. Vědci na základě hojného počtu nalezených fosílií předpokládají, že v údolí řeky Narmady pobývalo před 70 miliony spoustu různých druhů dinosaurů.

Vědci našli v Alpách obří zub gigantického ichtyosaura. Je největší kdy objevený

Číst článek

Podle vědců z Paleontologického ústavu Birbála Sáhního z Lakhnaú patří vejce titanosaurům. Tito býložraví sauropodi chodili po čtyřech, měli obvykle delší krk a poměrně malou lebku. Podle odhadů byli dlouzí až 12 metrů.

Vědci chtějí nalezená vejce vystavit. Případ lidí z vesničky Padálja ovšem může být pouze střípkem v čase. Je totiž možné, že fosilie titanosaurů už před staletími uctívali hinduisté v tamních chrámech jako božstvo, které se jmenuje Šarabha.

Toto božstvo má různou podobu. Buď je to osminohý kříženec lva a ptáka, který hravě přeskočí celé údolí, anebo je to osminohý jelen, vtělení boha Šivy. Jinde zase dvouhlavý tvor-netvor se čtyřmi tlapami lva a rozepjatými zlatými křídly.

Popisy jsou v různých textech odlišné. Univerzita v Maisúru v indickém státě Karnátaka má ve znaku Šarabhu v podobě křížence lva a slona. A Šarabha je i v buddhismu, v tibetském umění jako symbol dokonalosti. Odhodlání, síly a rychlosti.

Helena Berková, dno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme