Zachovejte klid, odcestujte z města, podejte léky. Veterinářka radí, jak se psem zvládnout ohňostroj

Pro psy a jejich majitele často bývá poslední noc v roce strašidelným zážitkem. Zvířatům je totiž hluk spojený s petardami a oslavami nepříjemný. Veterinářka Kateřina Josefová proto doporučuje v nejlepším případě odcestovat z měst na chatu či chalupu co nejdál od lidí. „Pokud taková možnost není, pak by měli majitelé vzít psa určitě dovnitř, nejlépe do nějaké místnosti bez oken ve středu bytu, například do koupelny, a zůstat s ním,“ radí.

Plzeň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vystrašený pes

Veterinář může také předepsat zvířeti sedativní léky – vždy by se v tomto případě mělo jednat o lékaře, který už psa zná | Zdroj: Shutterstock

Josefová upozorňuje, že pro zvířata existují i léky na uklidnění. Nejlepší jsou ty na přírodní bázi, které pomohou hlavně psům s mírným strachem. Je ale třeba podat je s dostatečným předstihem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Co udělat pro to, aby náš pejsek prožil oslavy nového roku v co největší pohodě? Poslechněte si

Veterinář může také předepsat zvířeti sedativní léky – vždy by se v tomto případě mělo jednat o lékaře, který už psa zná.

Zástupce vedoucího útulku v Plzni Stanislav Šůs věří, že většina majitelů je v dnešní době zodpovědná a má představu o tom, jak se o svého pejska postarat. Někdo si ale stále troufne vyrazit s ním o půlnoci do ulic, a pak se diví, že mu vyděšený mazlíček uteče a skončí – v tom lepším případě – právě v útulku.

„Na Silvestra jsou ohňostroje a petardy naprosto všude, nedá se tomu vyhnout. Jsou i tací, kteří dělbuchy hází schválně právě kvůli zvířatům,“ varuje Šůs.

Věda pro děti: Proč psi, když vykonávají velkou potřebu, pozorují své páníčky?

Číst článek

Nejdůležitější je, aby majitelé zvířat sami zachovali klid. Zvíře totiž často reaguje na pocity svého pána, a pokud bude k situaci už předem přistupovat s obavou, může se stát, že si strach od člověka přebere.

„Je třeba mít chladnou hlavu a chovat se přirozeně, jako že to, co se děje venku, patří k běžnému životu, stejně jako když třeba přijde bouřka,“ dodává veterinářka Josefová.

Veronika Krátká, abk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme