Bezpečnostní složky na Pražském hradě absolvovaly cvičení. Simulovaly útok střelce i výbuch

Úterní rozsáhlé bezpečnostní cvičení na Pražském hradě simulovalo několik scénářů, jako kdyby se staly v reálné situaci. Šlo o reakci na aktivního útočníka a zákrok hlídky na ochranu prezidenta a hradní stráže, útok střelce i sebevražedný výbuch. Cílem bylo ověřit připravenost na mimořádné události, ochranu návštěvníků i zaměstnanců Hradu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z vyhlídky v posledním devátém patře je třeba takovýto výhled na Pražský hrad. Podle zástupců obchodního domů půjde o nejvyšší vyhlídku v okolí

Cvičení bylo náročné na koordinaci i komunikaci mezi všemi složkami, řekl policejní prezident Martin Vondrášek (ilustrační foto) | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Obdobná cvičení se připravují měsíce, jejich vyhodnocení trvá týdny. Poté mohou být případně navržena nová doporučení, řekli novinářům prezident Petr Pavel a zástupci policie.

„Když jsem se poprvé dozvěděl od ředitelky našeho bezpečnostního odboru o záměru uspořádat na Hradě takovéto cvičení, velmi rychle jsem s tím souhlasil. Vidíme totiž, jak často se podobné situace, které jsou předmětem dnešního nácviku, odehrávají nejen ve světě, ale bohužel i u nás,“ řekl v úterý prezident, který se do cvičení zapojil.

Policie bude v úterý odpoledne nacvičovat zásah na Pražském hradě. Pro veřejnost se uzavře v 15.00 hodin

Číst článek

Akce se zúčastnily složky pražských policistů, hasičů i zdravotnických záchranářů. Do cvičení byla také zapojena Hradní stráž, Vojenská policie, bezpečnostní odbor Kanceláře prezidenta republiky, ale také Český červený kříž.

„Cvičení bylo náročné na koordinaci i komunikaci mezi všemi složkami,“ řekl policejní prezident Martin Vondrášek. Cvičení se účastnilo také 300 figurantů v roli návštěvníků Hradu.

Prostředí Hradu je specifické podle Vondráška tím, že kombinuje takzvané měkké i tvrdé cíle, tedy veřejně přístupná nádvoří i přísně střežené vnitřní prostory.

Měkké cíle

„Považuji za důležité, aby všichni, kdo se v těchto prostorách pohybují, měli základní návyky, věděli, co dělat, jak reagovat a v krizové situaci nemuseli přemýšlet, jak se zachovat. Samozřejmě si nepřeji, aby k ničemu takovému došlo, ale stále platí, že kdo je připraven, není překvapen,“ řekl Pavel.

2:02

Dravci jako postrach holubů. O biologickou ochranu Pražského hradu se stará káně Štefan

Číst článek

Dodal, že cvičení tohoto rozsahu by se podle něj měla postupně realizovat i na dalších místech, které jsou označovány jako měkké cíle. Za měkké cíle jsou označována místa s vysokou koncentrací lidí, která nejsou trvale chráněna a jsou snadno dostupná. Jde třeba o obchodní, kulturní a sportovní centra, nemocnice, kluby, školy, turistické památky či dopravní prostředky.

Při cvičení se také prověřovala funkce asistenčního centra pomoci, jehož úkolem je při podobných událostech poskytovat psychosociální podporu obětem a jejich blízkým. V roli zdravotnického zařízení připraveného na přijetí většího počtu zraněných se do nácviku zapojila Fakultní nemocnice v Motole.

Pražský hrad ročně navštíví přibližně dva miliony lidí. V úterý se kvůli cvičení uzavřel v 15.00. Naposledy do něj veřejnost nesměla 4. května při návštěvě ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Pavel od nástupu do funkce zrušil rámové detektory a úplné vstupní kontroly u vstupu do prostor Hradu. Byly nahrazeny náhodnými prohlídkami a ponecháním pouze jednoho rámového detektoru u každého vstupu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme