Studentům předávám naději. I s depresivní poruchou jde dobře žít, říká 23letá Tereza z Nevypusť duši
Psychické potíže jsou u mladých lidí stále častější. I proto jezdí mluvit o duševním zdraví do českých škol nezisková organizace Nevypusť duši. Workshopem s názvem Duševní zdravověda prošlo zatím přes 18 tisíc středoškoláků a středoškolaček. Do tříd za nimi míří třeba 23letá lektorka Tereza, která má zkušenost s úzkostně depresivní poruchou.
„Přišlo mi, že jsem na všechno hrozně sama. Cítila jsem velkou únavu, měla jsem často bolesti hlavy, neměla jsem vůbec chuť k jídlu. Cítila jsem se izolovaně. Bylo mi obecně velmi těžko, prostě nijak,“ popisuje projevy úzkostně depresivní poruchy studentka vysoké školy Tereza.
Studentům předávám naději. I s depresivní poruchou jde dobře žít, říká 23letá Tereza z Nevypusť duši
První příznaky se u ní objevily kolem 13 let, vyhledala odborníky a teď o průběhu onemocnění i o prevenci duševních potíží mluví otevřeně s mladými lidmi ve školách.
‚Studentům předávám naději‘
Tereza patří mezi 40 lektorů, kteří jezdí s organizací Nevypusť duši do škol po celé republice. Interaktivní workshop s názvem Duševní zdravověda zažilo zatím přes 18 tisíc studentů. Cílem je ukázat, jak jde pečovat o psychiku, zvládat stres a nebát se říct si o pomoc.
„Když si někdo přečte o příznacích nějakého depresivního onemocnění, už tam nikdy není ten prvek naděje. A právě tu naději já jako lektorka s osobní zkušeností ukazuji. Studuji, pracuji, mám kolem sebe vztahy a přátele,“ přibližuje Tereza, která v podstatě funguje jako peer mentor. Sdílí a předává vlastní zkušenosti.
„Myslím si, že každý někdy prochází náročným obdobím, ale nemusí to nutně znamenat, že to období bude trvat už navždy. Jsou tu odborníci, kteří pomáhají.“ Tereza studentům ukazuje, jak duševní obtíže překonává.
„Z dlouhodobého hlediska je mi teď opravdu líp. Třeba si teď užívám, že začíná jaro. To mi dobíjí energii,“ vysvětluje studentka, která jako náctiletá vyhledala psychiatra a psychologa a chodí na terapie. „Vím, že je tu pro mě moje terapeutka a jsem ráda, že mě podpoří třeba ve složitějších obdobích jako je zkouškové. Je to prostor pro rozvíjení se.“
Psycholog: Náročné životní situace? Odolnost posiluje strava, spánek a hlavně dobré mezilidské vztahy
Číst článek
Radost z maličkostí
Lektorka Tereza před studenty v rámci Duševní zdravovědy mluví o maličkostech, které jí osobně pomáhají. „Často se hovoří o tom, ať člověk sportuje nebo je s přáteli, ale já zmiňuji maličkosti. Mně třeba pomáhá zachumlání do deky a to, že se kouknu na oblíbený seriál nebo sním něco sladkého. Mám také domácí zvířata,“ říká Tereza.
Studentům dává do tříd plakát se sedmi zásadami psychohygieny. Jsou o nastavování realistických cílů nebo o odpočinku.
Sama Tereza maturovala v roce 2021. Ke středoškolákům má tak věkově blízko. Vnímá to jako velké plus. „I mně někdy přijde, že mi jsou dnešní středoškoláci vzdálení třeba tím, jak mluví. Určitě ale ta věková blízkost hraje roli. Studenti a studentky nás mezi sebe hrozně hezky berou a často vzniká otevřený dialog a různé diskuze. A to mi přijde hrozně fajn.“
Lektorka Tereza vystudovala Vyšší odbornou školu sociálně právní a teď studuje sociální pedagogiku na Husitské teologické fakultě Univerzity Karlovy. „V budoucnu bych svoji práci chtěla směřovat do školství a do prevence s tím, že bych se dál ráda dotýkala toho tématu duševního zdraví. Jde mi o to lidi směrovat tím správným směrem,“ uzavírá lektorka Tereza z organizace Nevypusť duši.
Dobrý den Radiožurnálu
Unikátní projekt spojující dárce, nadační fondy, sbírkové projekty i charitativní organizace. Lidi, kteří pomáhají, a ty, jež právě teď pomoc potřebují.
Během 24 hodin speciálního vysílání z pražských Jatek 78 se ve studiu vystřídají desítky hostů, to vše za doprovodu hudebních hvězd. Představí se třeba Zdeněk Svěrák, Mikýř, Aneta Langerová, Mirai, Lucie Bílá, Xindl X, Jelen, Pokáč, Lukefry, Jakub Voráček nebo manželé Vlčkovi.
Poslouchejte 12. dubna od 10 hodin na Radiožurnálu nebo sledujte videostream na iROZHLAS.cz.
Součástí projektu je sbírka, jejíž výtěžek půjde na dvanáct charitativních organizací a jejich projekty podporující mladé lidi, kteří mají start do života složitější než ostatní.
Všechny reportáže o jednotlivých organizacích si můžete přečíst a poslechnout ZDE.