Ve skladbě Pro autisty song přibližuje 12letý Lukáš projevy autismu a to, jak jde s diagnózou zvládat život. Píseň zazpíval spolu se svou třídou ve studiu Radiožurnálu.
Rodiče čelí náročnému období dospívání dětí, kdy komunikace vázne. Psycholog radí omezit čas na sociálních sítích a více se věnovat rozhovorům, což je výzva pro každého rodiče.
Čeští odborníci na duševní zdraví Jiří Pasz a Erik Siegl se vydali na Ukrajinu zjistit, jak místní psychologové a psychiatři řeší psychologické potíže lidí zasažených válkou. Vznikla z toho studie.
„Náš životní styl vyvolá, zda se spustí dopamin. Dopamin potom spouští pocit motivace a euforie,“ vysvětluje psycholožka Natálie Nevřelová z Národního ústavu duševního zdraví.
„Je nás 10 miliard v oteplujícím se bazénu a každý držíme drobounkou trubičku, ze které jde ten plyn, který ho ohřívá. A když já vypnu plyn, tak ovlivním strašně málo,“ popisuje expert.
Odložené operace, vynechaná vyšetření, dopady na duševní zdraví nebo long covid. Pět let po prvním českém pacientovi s diagnózou covid-19 jsme zkontrolovali, které z obav se potvrdily a které ne.
„Někdy je překvapující, že problémy v rámci rodiny, konflikty, minulá traumata, která člověk zažil před 20 lety, se mohou znova aktivizovat. Psychika je velmi silná a mocná,“ popisuje Lenka Krámská.
„Well-being by měl být hlavní hodnotou ve školách,“ říká v podcastu Reparát Českého rozhlasu Plus Petr Chaluš, který se v Národním pedagogickém institutu zaměřuje na osobnostní a sociální výchovu.
Část rodičů se diagnóze autismu u svého dítěte vyhýbá kvůli stigmatizaci, část kvůli možným budoucím problémům při získávání řidičského průkazu, popisuje Hana Zobačová ze střediska Nautis.
Svět představ, ve kterém trávíme stále více času, nás odvádí od tělesného prožívání. „Klíčové je umět vyvažovat a vědomě volit, kdy budu v přítomnosti,“ radí psycholog.
V posledních letech je čím dál zřetelnější, že duševní zdraví dětí a mladistvých v Česku se zhoršuje. O problému, příčinách i možných řešeních jsme mluvili s odborníky.
Na vrcholu seznamu „nejhoršího alkoholu“ je červené víno, v němž se vyskytují i látky tyramin (spouštěč záchvatů migrény) a histamin (zapojený třeba do centrálního nervového systému a trávení).
Introvertní povaha není podle lektorky Jany Neuwerthové Šmídové nevýhodou, na některých aspektech povahy ale radí pracovat. Jde podle ní přitom o dlouhodobý proces, se kterým může pomoci odborník.
Problémy v rodině, špatné výsledky ve škole či psychické problémy. To jsou některá z témat, se kterými se mohou děti obracet na Linku bezpečí. Už dávno není jen telefonická, pomáhá i online.
Anorexie, bulimie nebo ortorexie. Mezi dětmi a mladistvými přibývá těch, kteří trpí poruchy příjmu potravy. Zvlášť závažná čísla evidují statistici u dívek.
„U poruch příjmu potravy, které jsou často spojeny s úzkostí a neschopností regulovat emoce, přinesl covid obrovskou nejistotu. Nejistí byli i rodiče,“ líčí klinická psycholožka Tereza Maková.
Center for Open Science tvrdí, že analýza dat přímo od Instagramu by mohla „přispět k pochopení duševního zdraví v kombinaci s dalšími zdroji informací“, jako jsou průzkumy a jiné typy studií.