Na vrcholu seznamu „nejhoršího alkoholu“ je červené víno, v němž se vyskytují i látky tyramin (spouštěč záchvatů migrény) a histamin (zapojený třeba do centrálního nervového systému a trávení).
Introvertní povaha není podle lektorky Jany Neuwerthové Šmídové nevýhodou, na některých aspektech povahy ale radí pracovat. Jde podle ní přitom o dlouhodobý proces, se kterým může pomoci odborník.
Problémy v rodině, špatné výsledky ve škole či psychické problémy. To jsou některá z témat, se kterými se mohou děti obracet na Linku bezpečí. Už dávno není jen telefonická, pomáhá i online.
Anorexie, bulimie nebo ortorexie. Mezi dětmi a mladistvými přibývá těch, kteří trpí poruchy příjmu potravy. Zvlášť závažná čísla evidují statistici u dívek.
„U poruch příjmu potravy, které jsou často spojeny s úzkostí a neschopností regulovat emoce, přinesl covid obrovskou nejistotu. Nejistí byli i rodiče,“ líčí klinická psycholožka Tereza Maková.
Center for Open Science tvrdí, že analýza dat přímo od Instagramu by mohla „přispět k pochopení duševního zdraví v kombinaci s dalšími zdroji informací“, jako jsou průzkumy a jiné typy studií.
Dospívající Američané pociťují méně podpory, než si myslí jejich rodiče. Podle nové studie dostává dostatečnou emoční a sociální podporu jen čtvrtina teenagerů, rodiče přitom odhadovali trojnásobek.
Co bylo před lety rošťáctvím, na to dnes máme diagnózu ADHD, jejíž kritéria se navíc postupně mění. Neznamená to ale, že jsou tato či jiné duševní poruchy výmyslem.
Na poloostrově Nicoya najdete jednu z takzvaných modrých zón, tedy místo, kde se lidé dožívají opravdu vysokého věku, vyššího než je průměrně běžné. Navíc jsou místí lidé vesměs velmi zdraví.
Skotský fotbalový fanoušek Craig Ferguson před více než měsícem vyrazil v kiltu na pěší cestu do Německa. Jeho motivací bylo upozornit na duševní zdraví mužů. Jeho pouť skončila ve čtvrtek v Mnichově.
„Personální stav je takový, že je obtížné udržet základní páteř a chybí tady kdokoli, kdo by měl ambici, chuť, volnou kapacitu další služby zřizovat,“ popisuje psychiatr Tomáš Kašpárek.
„Dětem zpětně asi nevyčítám nic z toho, co mi dělaly. Dodnes ale nechápu, jak je možné, že to paní učitelka nejen viděla, ale dokonce toho byla součástí,“ svěřuje se žena anonymně v podcastu Šikana.
Říct, že mám psychické trápení, už není stigma, ale medicínský systém pořád ještě jede ve starém způsobu uvažování, je přesvědčený psycholog Miroslav Světlák.
„Ministerstvu se to velmi zdatně podařilo zabít,“ komentuje současný stav péče o duševní zdraví psychiatr Jan Pfeiffer, jeden z původních architektů reformy.
Reprezentativního výzkumu Národního ústavu duševního zdraví se zúčastnilo více než 3000 lidí, z toho téměř pět procent byli gayové, lesby a bisexuálové.
S čím děti do skupinové Terapie venku přicházejí? „Jde o problémy ve vztazích, sebepoškozování, problémy s emoční regulací, poruchy příjmu potravy,“ říká Anna Ohnisková.
Redaktoři organizace BIRN zjišťovali, jak závažný problém představuje slutshaming na platformě TikTok. Vinohradská 12 přebírá zjištění z webu Balkan Insight.
„Používat slovo chci, nemluvit o cílech, ale konat a zároveň se u aktivity občas usmát. Pomoci jim může i práce s dechem,“ mluví o mentálním nastavení sportovců psychiatr Dušan Randák.
Klinických psychologů je v Česku dlouhodobě nedostatek. Podle některých psychologů za to může náročná atestace, kterou ročně projde v průměru jen 26 lidí v celé republice.