Bylinka, která zastínila slunce – medvědí česnek s humorem a štrúdlem

V posledních letech nejde současné období minout bez povšimnutí si medvědího česneku. Je natolik populární, že jarní měsíce jsou ho plné. Lidé ho škubou a nosí na trhy, řetězce jej nabízejí v krabičkách za cenu, že i trhovkyně se červená, a každý velekuchař, velebylinkář a velenovinář musí o bylince napsat pár článků a vymyslet pár receptů. Cožpak je možné, abych zůstala stranou? Nejde to! Společensky bych se znemožnila a propadla se v zapomnění.

GASTROGLOSA DAGMAR HEŘTOVÉ Londýn Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Štrúdl s medvědím česnekem a sýrem feta

Štrúdl s medvědím česnekem a sýrem feta | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Myslím, že za všechno mohou prostě medvědi. Začali v jarních měsících bylinku požírat, pochutnávat si na její čerstvosti s cílem, daným instinktem: dostat do sebe po zimním spánku co nejvíce vitamínů.

DAGMAR HEŘTOVÁ

Foodblogerka a gastronomická žurnalistka, která pravidelně přispívá do tištěných a internetových periodik především informacemi o surovinách, jejich zpracování až po recepty. Na webu Tastejourney píše o jídle, nových trendech a dělí se o gastronomické postřehy z cest. Střídavě žije v Praze a v Anglii, kde čerpá inspiraci při hledání chutí a při oživování původních receptů v prostředí moderní kuchyně.

Už dávno pradávno si této medvědí záliby všimli lovci a botanici a skončilo to tak, že se bylinka jmenuje latinsky Allium ursinum.

Medvědi mohou být hrdí. Komu se poštěstilo, že se po něm jmenuje bylinka? Tihle chlupáči určitě nestudovali, co rostlina obsahuje, ale prostě jim chutnala, takže lidé i medvědi získají po konzumaci její benefity, jako jsou vitamín C, hořčiny, které napomáhají trávení a mají vliv na celé trávicí ústrojí, což každý konzument jistě uvítá. Dále obsahuje tato jarní pochoutka i fytoncidy, které mají antibiotický účinek a urychlují hojení ran.

Bylinkový zázrak prý také snižuje krevní tlak a jeho současný věhlas nabyl takových rozměrů, že by se musel každý mlsný medvěd po jeho konzumaci dožívat minimálně 200 let - asi jako normální želva (ta ho však nespásá).

Musím podotknout, že medvědí česnek je zkrátka bylinka jako každá jiná, jenom přináší jaro, je sympatická a populární, byť se tak trochu začíná řadit do normálu. A faktem je, že se s ní dobře vaří, a to už od nepaměti.

Kdo nevaří s medvědím česnekem, není Čech

Jsme národ, který rád podléhá módním trendům. 

Za dob nedávných, když se někdo nepotápěl, nepatřil pod Říp. Když neměl koně, také nebyl Čech. Kdo nenosil triko s krokodýlem nebo se značkou Gant, nepatřil do naší kotliny, na zahradě v kleci lva nemá jenom cizák, každý Čech musel být na Bali, to také patří k národu, a kdo nehopsal, nebyl našinec.

Zastávka v Cáchách. Ďáblův palec, plavající řízek a perník v centrálních uličkách

Číst článek

Kdo nemá doma rukavice na golf, hole a patřičné botky s prestižní klubovou průkazkou, je „bůhvíodkud“, k národu také patří pořádný mobil s čísly na VIP kamarády všech oborů. Kdo ještě nebyl v české vládě nebo „nedejbože“ nesbírá houby, také sem nepatří – úplně stejně jako ten, kdo nevaří z medvědího česneku, je zajisté přivandrovalec či přinejmenším odrodilec.

Mně se mnoho výše uvedených znaků správného Čecha zatím nepovedlo získat, ale s medvědím česnekem vařím - udělala a publikovala jsem pár receptům, jejichž je medvědí česnek součástí. Doufám tedy, že budu vzata naší pozorující a hodnotící většinou na milost.

Zkrátka Allium ursinum je fenomén a udivilo mne, že se podle něj ještě nejmenuje nějaká politická strana. Věřím, že by měla při tradičním parlamentním „porcování medvěda“ vždy většinu.

Stinná stránka

U této rostlinky je zakopán pes v tom, že se nápadně podobá jiné, která je však jedovatá a vězte, že vám krevní tlak nesníží. Můžete se řádně otrávit, a to krásnou, zatím ještě nerozkvetlou konvalinkou. Už jsem letošního jara zaznamenala zprávu, že se to nějaké rodince povedlo.

Rozeznat rašící listy konvalinek a mladý medvědí česnek je dost složité, tedy pokud máte problémy s čichem. Lístky konvalinky prostě nejsou ničím cítit a, světe div se, lístky naší bylinky jsou cítit po česneku, jen co vylezou na povrch.

Rozeznat rašící listy konvalinek a mladý medvědí česnek je dost složité. Tedy pokud máte problémy s čichem | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Pokud tedy sbíráte bylinku jenom pro sebe, asi nebude problémem každý lístek ovonět. Konečně, obezřetná jsem i u divokých sběrů pro trhy a zakoupené lístky raději prověřuji. Při kvetení snad každý rozdíl pozná: konvalinka je prostě konvalinka a ten zbytek je náš skvělý medvědí česnek, který také kvete bílými kvítky ve tvaru hvězdy. Konvalinka se množí oddenky, medvědí česnek cibulkou, konvalinka začíná sezonu o malinko později, ovšem potkávají se.

Já zvolila už před pár lety variantu, že mám rostlinku na své bylinkové zahrádce a jediný problém mi přináší situace, kdy ji mám pro svou potřebu utrhnout. Je mi jí líto.

Byznys je byznys

Volná ruka trhu nahmatala i tuto příležitost, a tak výtažky z medvědího česneku můžete dostat v různých podobách – nejen jako mleté sušené listy, ale klidně i v podobě různých kapslí, vodiček a tinktur, kapiček, ale také zamíchaný v soli, což je úžasné: sůl krevní tlak zvyšuje, ale vy ho hned můžete snížit sušenou přimíchanou rostlinkou (ironie).

Velikonoce v Británii: snědí se tuny čokolády a peče dort. Vyzkoušejte jednoduchý recept

Číst článek

V zahradnictví se dají koupit semínka této bylinky, které můžete zasít do prostředí, kde se jí daří, kousek od vašeho domku či zahrádky a konečně bude mít soused důvod vám něco závidět. Kdo je vyznavačem diet, pochutná si třeba na lněných krekrech s medvědím česnekem, koupit se dají různá pesta, dipy a ochucená másla, která si však můžete udělat sami, čas právě nazrál. A já se pustím do vaření.

Už mám za sebou třeba medvědí pesto s kopřivou, lasagne i rizoto s chřestem a medvědím česnekem nebo plněné bramborové knedlíky. Tentokrát si společně připravíme další pochoutku, a to štrúdl s medvědím česnekem a sýrem feta.

Lístkové těsto si můžete udělat doma, čímž chuť štrúdl povýšíte, rychlost ale opět vyhrává, a tak hotové balení je rozumnější varianta. Množství medvědího česneku si určujete víceméně sami, sýr feta je zastoupen dostatečně a určitě nesolte. A pak si na štrúdlu plném medvědí síly pochutnejte!

Sýr feta se krásně roztaví a chuťově ladí s medvědím česnekem | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Štrúdl s medvědím česnekem a sýrem feta

Ingredience:

  • 1 - 2 velké svazky medvědího česneku
  • 1 balení lístkového (listového) těsta, nejlépe již rozválené
  • 250 g řeckého sýra feta
  • 1 vajíčko na potření
  • čerstvě namletý pepř
  • pár zrnek růžového pepře

Postup:

Nejdříve si předehřejeme troubu na 180 °C. Vyjmeme z chladničky lístkové těsto a necháme ho chvilku při pokojové teplotě.

Množství medvědího česneku si určujete víceméně sami, sýr feta je zastoupen dostatečně a určitě nesolte | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Mezitím si omyjeme lístky medvědího česneku i se stonky a osušíme je v utěrce. Odebereme zavadlé nebo jinak poškozené lístky a pak nakrájíme na proužky široké asi dva centimetry, a to i se stonky. Sýr feta vyjmeme z obalu, slijeme vodu a nakrájíme na kostky.

Nyní rozválíme těsto na velikost plechu, máme-li koupené těsto již rozválené, rozbalíme ho a i s papírem umístíme na plech na pečení. Okraje v šířce asi tří centimetrů potřeme lehce rozšlehaným vajíčkem a do středu poklademe nakrájený medvědí česnek. Na to položíme na kostičky nakrájený sýr feta, opepříme čerstvě namletým pepřem a posypeme růžovým pepřem. Pokud použijete více medvědího česneku, rozprostřete ho navrch.

Náplň nesolíme, sýr tak učiní za nás. Štrúdl zabalíme, nejdříve přeložíme kratší okraje, zabalíme z jedné strany, pomažeme okraj vajíčkem a uzavřeme druhou stranu štrúdlu. Celý štrúdl potřeme vajíčkem a pečeme v předehřáté troubě 25 minut. Podáváme horký, mírně teplý či studený.

Rychlý, chutný, pikantní a neotřelý - to je štrúdl s medvědím česnekem a sýrem feta | Foto: Dagmar Heřtová | Zdroj: Český rozhlas

Dagmar Heřtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme