Začíná sezóna agresivních pylů. Větším rizikem pro naše oči je ale práce na zahradě, varuje odborník  

Začíná pylová sezóna břízy - jednoho z nejvýznamnějších alergenů v Česku. Někteří lidé tak můžou mít problémy s očima, pyl na povrchu oka totiž způsobuje přehnanou imunitní reakci, která se projevuje zánětem. Tedy zarudnutím oka, slzením, svěděním nebo otokem víček. Pozor na oči by si v tomto období měli dávat i lidé, kteří začínají s úpravou zahrady po zimě.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bříza pýřitá

Bříza pýřitá | Foto: Kristian Peters, Wikipedia

Z kvetoucích trav a stromů se do vzduchu začínají dostávat agresivní alergeny. Pyly na povrchu oka u citlivých lidí způsobují přehnanou imunitní reakci. „Vyvolá tam zánět, který vede k zarudnutí oka, slzení, velice specifický symptom je svědění oka, nebo otok víček,“ vysvětluje pro Radiožurnál Lukáš Huňa z oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

V těchto dnech začíná být aktivní bříza, jejíž pyl patří k nejagresivnějším alergenům. V ovzduší ale poletují taky pyly topolu, jilmu, tisu nebo túje.

Nemněte si oči

Alergeny nejsou na jaře jediným ohrožením pro naše oči. Podle lékáře z Oční kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Lukáše Huni jsou nejčastějším původcem poranění očí křovinořezy či strunové sekačky – nástroje, bez kterých se jarní úprava zahrady neobejde.

Zimní bundy můžete dát do skříně, říká meteorolog. Bude až 21 stupňů, teplo má být i o víkendu

Číst článek

„Dokáží vymrštit ten biologický materiál velkou rychlostí proti oku a ten v něm vyvolá zánět, který může mít velice vážné následky na vidění,“ upozorňuje Huňa. Dále radí, že pokud se do oka něco dostane, rozhodně nepomáhá mnutí. „Pokus pacienta o vyndání cizího předmětu spíš vede k tomu, že si to oko dál dráždí a v podstatě si ho poškrábe sám,“ varuje.

Nejlepší prevencí je vzít si ochranný štít, jen brýle totiž nestačí. Nejtěžší úrazy se ale stávají při štípání dřeva. I tam by lidé měli nosit ochranné pomůcky na obličej. Nebezpečná je pro oči také práce s hnojivy, postřiky a dalšími chemikáliemi. U nich lékaři při zasažení oka radí ho propláchnout pod proudem vody, a to alespoň po dobu patnácti minut.

Jen ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze ošetří týdně zhruba tři desítky lidí s poraněním oka při práci na zahradě.

Janetta Němcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme