,Jarní bříza končí, objevují se letní trávy.‘ V Česku začíná pylová sezona, alergií trpí až třetina populace
Začíná pylová sezona. S problémy musejí počítat lidé alergičtí na traviny nebo obiloviny. Projevy alergie jde nejčastěji řešit volně dostupnými léky, případně léky na předpis od praktického lékaře. I při lehkých projevech by ale lidé měli zvážit návštěvu alergologa. Doporučuje to předseda České společnosti alergologie a klinické imunologie Petr Panzner.
Na konzultaci u odborníka se ale může čekat i několik měsíců. Podle předsedy České společnosti alergologie a klinické imunologie Panznera je možné u akutních případů čekací dobu zkrátit.
„Čekací doby mohou být dva až tři měsíce, což ve většině případů není až tak závažný problém. Pokud se jedná o závažnější záležitost, pak je možné po dohodě s lékařem nebo po dohodě praktického lékaře se specialistou, proces urychlit,“ říká Panzner.
Noste brýle, doma se osprchujte a převlékněte. Lékařka radí, jak bojovat s pylovými alergiemi
Číst článek
V akutních případech může léky předepsat i praktický lékař, odborníci ale doporučují alespoň jednou specialistu navštívit.
„Jsme na pomezí jarní a letní pylové sezony. Dominantní bříza končí, začínají se objevovat trávové alergeny,“ říká dětská alergoložka Martina Křečková.
V populaci je podle ní dlouhodobě asi čtvrtina až třetina alergiků. K tomu je v Česku ale mnoho nediagnostikovaných, kteří sezonní rýmu i méně viditelné příznaky zaměňují třeba s dlouhotrvajícím nachlazením.
„Když se ptám na příznaky z rodinné anamnézy, tak mi lidé říkají, že chodí na alergologii, mají alergii na pyly a třeba něco dalšího. Do toho třeba jejich rodič také trpí trvalou nebo sezonní rýmou, ale nikdy nebyl vyšetřen,“ uzavírá Křečková.