Speciální čip upozorňuje na zvýšenou hladinu cukru. Diabetikům má snížit rizika komplikací o polovinu
Senzor zavedený pod kůží, který každých pět minut přes mobil hlásí hladinu cukru v těle. To není upoutávka na nový sci-fi trhák, ale realita. Jde o nejnovější léčbu cukrovky prvního typu, kterou u nás aktuálně používá asi dvacet pacientů. Nový senzor, na rozdíl od jiných modelů, vydrží půl roku.
Léčba je zatím dostupná pouze ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Ta je i jednou z prvních na světě, které tuto metodu nabízí. Novinku v Česku aktuálně používá asi 20 pacientů. A jak říká diabetolog Jan Šoupal, zatím se ukazuje v dobrém světle.
Speciální čip upozorňuje na zvýšenou hladinu cukru. Téma pro Janettu Roubkovou
Pan Vladimír už přes 20 let trpí diabetem prvního typu. „Během týdne jsem shodil snad osm kilo, měl jsem obrovskou žízeň – za noc jsem vypil snad čtyři litry vody,“ vypráví o svých potížích. Poslední rok mu v léčbě pomáhá nejnovější technologie – senzor implantovaný pod kůží na ruce.
Ten vysílá informace do mobilního telefonu, takže pacient dostává každých 5 minut informaci o tom, jak se vyvíjí jeho glukóza v podkoží. „Je tam jen malé zpoždění mezi krví a podkožím, takže když senzor ukazuje hodnotu, která se blíží hypoglykemii, tak v krvi už hypoglykemie je,“ vysvětluje vedoucí diabetologického centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jan Šoupal.
Jakmile je něco špatně, senzor v ruce pacienta upozorní zabrněním. Lékař Šoupal mi ukazuje asi centimetr dlouhou a tři milimetry širokou kapsli. Senzor vydrží funkční půl roku, pak ho musí vyměnit. Pomocí dilatačního nástroje lékař vytvoří podkožní tunel a tím v kůži vytvoří prostor pro kapsli se sensorem.
Umožní víc sportovat
Pan Vladimír má šedivou krabičku velkou asi jako klasická čtvercová náplast, kterou si přilepí na kůži v místě senzoru a která informace z něj vysílá do telefonu.
Elixír mládí i lék proti obezitě. Čeští vědci zjistili, že lék proti nádorům umí bojovat s cukrovkou
Číst článek
V běžném životě čip diabetikům umožňuje například víc sportovat. „Když jdu sportovat, tak si zjistím, jakou mám glykemii. Dřív jsem nevěděl, jestli mi glykemie roste, nebo klesá,“ popisuje pan Vladimír.
Čip dokáže zlepšit kompenzaci dramaticky a klesne díky němu riziko komplikací v průměru o polovinu. Závažné diabetické komplikace přitom nejen že pacienta obtěžují, ale mohou vést i k předčasné smrti.
Léčba pomocí senzoru pacienta ročně stojí kolem 60 tisíc korun, od loňského prosince ji ale plně hradí zdravotní pojišťovny. Dostat by se k ní tak měla většina pacientů s diabetem prvního typu, kteří potřebují hladinu cukru v krvi neustále kontrolovat.