Nádor v oku odstraní gama nůž. ‚Máme tak stejnou úspěšnost, jako bychom oko odňali,‘ těší lékaře
Každý rok přibývá v Česku podle odhadů oftalmologů přibližně 100 pacientů s nádorem oka. Vůbec nejrozšířenějším nitroočním nádorem u dospělých je oční melanom. Jednou z nejšetrnějších metod léčby je ozáření Leksellovým gama nožem. Provádí se v pražské Nemocnici Na Homolce.
„Měl jsem pocit tupějšího oka na pravé straně, tak jsem šel na prohlídku,“ popisuje pacient Ivan, u kterého objevil lékař oční melanom spíše náhodou. Žádné větší obtíže totiž neměl.
Poslechněte si reportáž Andrey Skalické z operace pacienta s nádorem oka v Nemocnici Na Homolce
Teď už leží na sále, kde mu primář Očního oddělení Ústavu leteckého zdravotnictví Ladislav Nováček oko pomocí dvou stehů znehybní. Na hlavě má pacient stereotaktický rám.
„Ten rám má v sobě speciální značky, které se nám zobrazí na magnetické rezonanci, a potom se přenesou do zaměřovacího systému gama nože, abychom dokázali přesně ozařovat to, co chceme,“ vysvětluje lékař, který už pacientovi podal lokální anestetikum.
Teď lékař zafixuje okohybný sval. Při následném vyšetření na magnetické rezonanci i při ozařování se totiž oko nesmí pohnout.
Zlatý plíšek pomáhá s obrnou lícního nervu. Lékaři v Motole už jej implantovali více než 100 pacientům
Číst článek
„Jeden steh dáme pod vnější laterální sval… Je důležité to skutečně mít pod svalem, protože to vám zaručí, že omezíte hybnost toho oka,“ popisuje Nováček.
Přesnost je v tomto případě velmi důležitá – oko je totiž malý orgán a lékaři potřebují zasáhnout pouze nádor. Jestli pacientovi zachrání zrak na nemocném oku, záleží na tom, kde se nádor nachází.
„Tady primárně nejde o to zachraňovat oko, ale zachránit pacienta. Protože melanomy jsou nádory, které zabíjejí,“ zdůrazňuje Nováček.
Pozor na pihy
Proč se přesně melanom v oku rozvine, se přesně neví. Důležitou roli ale hraje genetika. Podle Ladislava Nováčka rostou oční melanomy velmi pomalu a vyrůstají z pihy.
„Od tří do sedmi procent populace má nějakou pihu v oku. To nic neznamená. Na těle máme taky pihy a nutně to neznamená, že musíme mít nádor,“ uklidňuje.
Po znehybnění oka odjíždí pacient na magnetickou rezonanci. Pomocí snímků pak lékaři detailně naplánují samotné ozáření.
„Na plánu vidíme několik barevných čar. Žlutá linie, kterou tady máme, tak nám označuje okrajovou dávku pro nádor. To je nejnižší účinná dávka, která je schopná nádor zničit,“ vysvětluje neurochirurg z Nemocnice Na Homolce Jaromír May.
„Pak tady máme vyznačené kritické struktury, což je zejména u nádorů oka oční čočka, rohovka a zrakový nerv. Musíme dbát na to, aby na tyto rizikové struktury šla co nejnižší dávka, aby nebyly ohroženy. Ale zároveň aby byla aplikována účinná dávka do oblasti tumoru,“ přibližuje nástrahy zákroku May.
Světlo z monitorů oči nekazí, problematické je pro zrak obecně čtení a soustředěnost, říká oftalmolog
Číst článek
„U našeho pacienta bude léčba trvat zhruba 50 minut. Může se klidně prospat, poslouchat svoji oblíbenou muziku. Je to jedno, protože léčba je zcela nehlučná a bezbolestná,“ popisuje lékař.
Pacient Ivan volí kapelu Švihadlo, případně reggae. Krátce po zákroku odchází domů a zůstává v péči oftalmologa.
„Dosahujeme úspěšnosti mezi 75 a 80 procenty přeživších po pěti letech. A je to stejná úspěšnost, jako bychom při zjištění diagnózy rovnou oko odejmuli,“ těší lékaře Nováčka a lidem po 40. narozeninách doporučuje nechat si jednou do roka zkontrolovat oční pozadí.