Díky nové kontrastní látce by si pacienti mohli ušetřit jedno vyšetření, látka funguje totiž pro magnetickou rezonanci i pozitronovanou emisní tomografii PET.
„Slovo rakovina nepoužíváme rádi, protože nemá v současné době už žádný medicínský obsah. Je to termín, pod kterým se dnes schovávají řádově již stovky diagnóz,“ popisuje profesor Ondřej Slabý.
Nově bude rakovinové nálezy rozpoznávat software s umělou inteligencí. „Software mi dá náhled na celek a ukáže mi, kam se mám podívat a kam se dívat nemusím,“ vysvětluje patolog Nenutil.
Každý rok přibývá v Česku podle odhadů oftalmologů přibližně 100 pacientů s nádorem oka. Vůbec nejrozšířenějším nitroočním nádorem u dospělých je oční melanom.
Už více než deset let se věnuje nádorové imunologii. Hledá způsoby, jak ovlivnit imunitní systém pacienta tak, aby lépe bojoval s nádorovými buňkami a boj s nimi dokázal vyhrát.
Ztráta sluchu, zvonění v uších nebo závratě – i tyto příznaky mohou stát za tzv. schwannomem, tedy nezhoubným nitrolebním nádorem, který se dá odstranit pomocí mikrochirurgického zákroku.
Je Světový den dětské onkologie. Lékaři při něm představují moderní způsoby léčby. I díky nim se v Česku podle Národního onkologického registru uzdraví až 85 procent dětských pacientů.
Virtuální obraz nádoru, 3D model jater nebo brýle, které promítají obraz orgánů přímo během operace.
Přesně to umožňují technologie v pražském IKEM, které teď budou lékaři využívat ještě více.
Lékaři ostravské fakultní nemocnice podali první buněčnou terapii v historii nemocnice. A to ženě s nádorovým onemocněním lymfatického systému, u které standardní postupy selhaly.
Ve 29 letech a se dvěma malými dětmi si vyslechla diagnózu nádor krve. To, co začalo jako obyčejná bolest zad, byla rakovina. Pacientů s tímto typem nemoci v Česku za posledních 30 let přibylo.
Lékaři odebírají pacientům krvetvorné buňky, které jim pak vrací zpátky do těla. Můžou jim pak podat vysoké dávky chemoterapie, které by jinak byly pro člověka smrtelné.
Tato nová metoda spočívá především v tom, že se zvětší dávka ozáření na jedno sezení, kterou může pacient dostat. „Jsme tak schopni radioterapii zkrátit třeba jen na týden,“ upozorňuje Miroslav Hodek.
Tým si už zažádal o patenty v Evropské unii a ve Spojených státech. Na projektu spolupracovali odborníci z Biotechnologického ústavu AV, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a firmy Smart Brain.
Na látku, která je základem Mitotamu, se přišlo náhodou. „Udělal jsem chybu v plánování jednoho pokusu, takže skoro omylem jsem zjistil, že analog vitaminu E má protinádorové účinky,“ vzpomíná Neužil.
Výzkum vedl Karel Pacák z amerického Státního zdravotního ústavu, za Česko na něm spolupracovali Jiří Neužil a Kateřina Váňová z Laboratoře molekulární terapie v centru Biocev.
Doteď byla hranice pro vyšetření zdarma stanovena na 55 let. Lidé budou mít zřejmě už od 50 let zdarma vyšetření tlustého střeva přístrojem s kamerou v rámci screeningu rakoviny.
Pacient, kterému předtím nepomáhala chemoterapie, tak mohl před Vánoci domů, oznámil v pátek mluvčí nemocnice Pavel Žára. Podle něj jde o mimořádný úspěch lékařů.
Z plného tréninku měl vysadit na šest týdnů. Nakonec mohl díky dobrým výsledkům po měsíci začít s lehčí přípravou. Poslední vyšetření ukázala, že by měl být v pořádku. Lékaři ho budou dále sledovat.
„Nejedná se o jedinou možnou léčbu ani o výjimečnou situaci,“ píše se v odůvodnění pojišťovny s tím, že navrhují jiný způsob léčby. Ta ale podle lékařky není tak efektivní.
Banka nemusí být jen plná peněz. Brněnský Masarykův onkologický ústav provozuje speciální nádorovou banku. Lékaři tam shromáždili přibližně sto tisíc vzorků, tak velké množství je výjimečné. Schované jsou kvůli dalším výzkumům v tekutém dusíku. Vědci z ústavu nebo i ti mimobrněnští na nich pozorují proměnu jednotlivých nádorů v čase. Všechno ale začíná na patologii.
Nad Prahou můžete ode dneška vidět zářit zlatý kužel světla. Nebe osvětluje velký reflektor, který stojí na balkonu Národního divadla. Nainstalovali ho tam organizátoři Dne dětské onkologie, který připadá na sobotu 13. února a chce upozornit na problematiku onkologicky nemocných dětí. Ročně jich v Česku přibude zhruba 350.
Svět si dnes připomíná den boje proti rakovině. Pacientů s onkologickým onemocněním rychle přibývá, v Česku se podle oficiálních statistik nový případ objeví v průměru každých osm minut. Jednou z nejrozšířenějších forem je celosvětově rakovina prsu. Přitom právě ta se dá relativně úspěšně léčit. Je ale potřeba nechat se včas vyšetřit.
Efektivnější a také šetrnější léčbu rakoviny prý nabídne pacientům pražská Všeobecná fakultní nemocnice. Koupila totiž takzvaný tomoterapeutický ozařovač. Přístroj za 150 milionů korun umí přesněji zacílit zhoubné ložisko a dokáže ho ozářit z několika úhlů. V Česku je zatím jediný.
O kontroverzním kroku v rámci zlepšení boje s nádorovými onemocněními uvažuje britská vláda. Ministr zdravotnictví chce zveřejňovat jména těch praktických lékařů, kteří mají v odhalování příznaků rakovinných onemocnění nejhorší výsledky. Z lékařských kruhů i z řad opozice zaznívá ostrý nesouhlas.
Odborníci ve Fakultní nemocnici Olomouc dnes při léčbě pacienta se zhoubným nádorem hrtanu použili unikátní metodu. Takzvanou fotodynamickou terapii aplikovali lékaři v České republice při léčbě tohoto onemocnění teprve podruhé v historii. Metoda odstraní nádor šetrně, takže pacient neztratí schopnost mluvit.
Chirurgové vyoperovali ženě v akutním ohrožení života nádor o obvodu větší než jeden metr a vážící 36 kilogramů. Zákrok trval v Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně sedm hodin. Lékaři potvrdili, že nádor byl zhoubný.