Náramky, tašky a nálepky s varováním pomohou záchranářům. Zjistí z nich, kdo má poruchu srážlivosti krve
Péči o pacienty s hemofilií, tedy poruchou srážlivosti krve, má usnadnit nová sada speciálních označení a předmětů, které mají pacienti nosit u sebe. Jde třeba o náramek nebo kartu, na kterých je uvedená diagnóza. V případě úrazu to má pomoct hlavně záchranářům, aby věděli, že se jedná o hemofilika a mohli mu poskytnout potřebnou péči.
Mezi identifikátory patří průkaz hemofilika, polep kartičky pojištěnce, náramek a taška na převoz koncentrátu, kterým se člověk s tímto onemocněním léčí — faktoru. „Každý identifikátor nese informaci o tom, jakým způsobem s tím hemofilikem zacházet. Na náramku například je uvedena diagnóza a je tam telefonní kontakt na hemofilické centrum,“ vysvětlil Martin Bohůn, předseda Českého svazu hemofiliků, který na vývoji identifikátorů spolupracoval se záchrannou službou.
Lidé s poruchami autistického spektra budou nosit speciální průkazy, pomohou jim v krizových situacích
Číst článek
V případě úrazu mají nové pomůcky pomoct hlavně záchranářům. Pro ně je informace o tom, že je pacient hemofilik, zásadní. Třeba v případě autonehody je totiž nutné podat mu nejdřív lék, takzvaný faktor, který zajistí srážení krve. „Například při krvácení do hlavy jde o minuty a jediné, co se pro to může u hemofilika udělat, je rychle aplikovat ten faktor,“ vysvětlila Ester Zápotocká z Kliniky dětské hematologie a onkologie Fakultní nemocnice Motol.
Vzácná nemoc s drahou léčbou
V Česku je zhruba tisícovka pacientů s tímto vzácným krvácivým onemocněním. Jedním z nich je čtrnáctiletý Petr, který si náramek již pořídil. „Na tělocvik chodím, jen si před ním aplikuji lék. Prostě jsem se s tím narodil a musím se s tím sžít. Nějak mi to ani nevadí,“ popsal Petr Radiožurnálu.
O identifikátory je podle Českého svazu hemofiliků mezi pacienty zájem, vydali jich už zhruba 150. Dostat se k nim můžou třeba přes hemofilická centra.
Do škol má také zamířit nový komiks, který představuje příběh pacienta Ondry a dětem má vysvětlit podstatu nemoci. „Aby si uvědomily, že na Ondru je potřeba být opatrnější a že když dojde k určitému zranění, tak jakým způsobem se zachovat v této krizové situaci,“ řekl Martin Bohůn.
I když je hemofilie velmi vzácná, její léčba patří mezi ty vůbec nejnákladnější. Za jednoho pacienta zdravotní pojišťovny vydají i desítky milionů korun ročně. I to by nové identifikátory mohly změnit. Pomůžou totiž předcházet vážným stavům, které vyžadují drahou léčbu.