Lékařům v Brně se podařilo zachránit život těžce popáleného chlapce. Prodělal 22 operací
Na Klinice popálenin a plastické chirurgie Fakultní nemocnice Brno evidují každoročně přibližně 140 dětských pacientů s popáleninami různého stupně. Když ale nemocnice v polovině února přijala jedenáctiletého chlapce, bylo jasné, že se jedná o ojedinělý případ. Lékařům se nakonec povedlo odstranit většinu těžkých popálenin, které pokrývaly přes polovinu pacientova těla. Zachránili mu tím život.
Vše začalo požárem chaty na jihomoravském Ivančicku. Obklopoval ji obtížný terén, který záchranným sborům zkomplikoval přístup k místu a než se k havárii dostaly, utrpěl mladík rozsáhlé popáleniny. Po poskytnutí základní péče jej tak příslušníci IZS vrtulníkem transportovali rovnou do Fakultní nemocnice v Brně. Na tiskové konferenci o tom informovali zástupci kliniky.
Lékaři z Fakultní nemocnice Brno jedou pomáhat chirurgům do Lvova. Specializují se na popáleniny
Číst článek
Zde pak malý pacient s popáleninami 2. a 3. stupně prodělal celkem 22 operací. Takové číslo pro představu obnáší 40,5 hodin na sále, navíc v anestezii. Hluboce popálenou kůži museli chirurgové postupně nahradit zdravou pokožkou z nezasažených částí těla. Chlapce pomohly zachránit také transfuze a krevní deriváty.
Že se jednalo o vzácný případ, uvedl také přednosta Kliniky popálenin a plastické chirurgie FN Brno a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity docent Libor Streit.
„Ve valné většině jsou termická traumata u dětí způsobena opařením, kdy má velká část popálených ploch potenciál k tomu, aby se zahojila spontánně, bez nutnosti chirurgické terapie,“ upřesňuje ošetřující lékař chlapce Filip Raška.
„Péče o pediatrického pacienta je obecně složitější z důvodu odlišené fyziologie, rychlé progrese stavů i díky obtížnější komunikaci. Děti mnohem ochotněji rozvíjejí popáleninový šok,“ uvádí a dodává, že dětští pacienti naopak netrpí přidruženým chorobami a mají lepší schopnost regenerace.
Celoživotní péče
Raška také popisuje, že největší výzvou byl pro lékaře chlapcův obličej, který byl zasažen téměř kompletně. „Byla zde i obava ze ztráty nosu a pravého ušního boltce, jelikož popálené plochy zde byly hluboké. Nakonec se však tyto esteticky důležité lokality podařilo zachránit,“ říká.
I tak ale chirurgové museli provést rekonstrukci pravého dolního víčka z důvodu rizika osychání rohovky, vypořádat se museli také s ústním koutkem – štěrbinu bylo třeba zvětšit, aby chlapec mohl lépe jíst.
Dnes by Palach nejspíš přežil. Pacientům pomáhá i virtuální realita, říká specialista na popáleniny
Číst článek
V pravé ruce, která byla další velkou výzvou, se nakonec lékařům povedlo uchovat uchopovací funkci. Přestože došlo ke ztrátě distálních článků některých prstů, doktoři uvádí, že úchop je naprosto zásadní.
„Takovýto počet operačních výkonů je pochopitelně pro pacienta vyčerpávající. I tak si ale myslím, že veškeré operační výkony i následné přijmutí svého nového vzhledu chlapec zvládl psychicky poměrně dobře, což u dětských pacientů nebývá pravidlem,“ hodnotí celý proces chirurg Raška.
Malého pacienta čeká v nejbližší době propuštění domů, postupně se mu hojí zbytek popálených ploch. Lékaři ale upozorňují, že následná péče o rozsáhlé jizvy potrvá celoživotně. Chlapce čekají také rehabilitace.
Vzhledem k tomu, že jizevnatá tkán u dětí nikdy neroste stejně rychle jako zdravá kůže, předpokládá Raška, že v budoucnu ještě nastane potřeba rekonstrukční výkony zopakovat.