Třicet minut na sále a večer domů. V Motole operují vadu vbočeného palce speciální miniivazivní metodou
Vbočený palec se nejčastěji vyskytuje u žen a problémy jim začíná zpravidla dělat až v období těhotenství. Jednou z možností, jak se ho zbavit, je miniinvazivní operace, při které se používají speciální frézy. Do nohy se zavádějí jen malými kožními vstupy. Ve Fakultní nemocnici Motol začali s těmito typy zákroků před necelými deseti lety.
U vbočeného palce neboli halluxu je vidět vystouplý kloub. Překáží i při obouvání a může se propadat klenba.
Jana podstoupila první operaci vbočeného palce už před rokem. S výsledkem byla spokojená, a tak se rozhodla i pro zákrok na druhé noze. „Při chůzi mě to hodně bolelo. Kulhala jsem tak, že nešlo chodit,“ popisuje.
Teď ještě pacientka leží na pokoji I. ortopedické kliniky motolské nemocnice. Operaci podstoupí už za pár chvil. „Mám na noze tři tečky, zákrok se bude dělat v těchto třech bodech a nebude to celý řez.“
Pacientka se rozhodla pro celkovou narkózu. Ortoped Rastislav Hromádka, který operaci provede, jí ještě nohu pomocí místních anestetik znecitliví: „Píchneme jehlou do správného místa, teď je to připravené a půjdu se umýt, abychom připravili operační zákrok.“
Rychlý a miniinvazivní zákrok
„Dneska budeme provádět miniinvazivní korekci vbočeného palce. Je to typ operace, který se v Evropě začal používat asi před dvanácti lety a má řadu výhod oproti starším výkonům. K protětí kosti, což je nezbytné, budeme používat rotační frézy, které jsou do nohy vpraveny jen z malého kožního vstupu,“ říká ortoped.
Stále více rodičů chce být u operací svých dětí. Nemocnice se snaží najít cestu, jak jim vyhovět
Číst článek
Rychlost otáček frézy ovládá lékař pomocí plynového pedálu, který má pod operačním stolem. Co přesně se děje uvnitř nohy, sleduje po celou dobu na rentgenu. „Když máme protnutou kost, tak úlomky začneme posouvat,“ popisuje postup.
Dalším kožním vstupem pak lékař zavede fixační drát pro hlavní kloub a bere do ruky malou vrtačku: „To je speciální miniinvazivní šroub, který když zavedeme šikmo do kosti, tak pak nedráždí podkoží.“
Poté, co pomocí speciálních přístrojů protnul nártní kost, ještě upraví pozici palce. I sem zavede malý šroub. Závit má po celé své délce. Vysvětluje, že závit postupně mění stoupavost. Na začátku stoupá méně, při utahování stáhne dva úlomky pevně k sobě. Díky pevným šroubům bude moci pacientka nohu dříve zatížit.
Na 3D tisku srdce teenagerům vysvětlíme, co budeme operovat. Lépe zákrok akceptují, říká kardiolog
Číst článek
„Další výhoda tohoto zákroku je ta, že probíhá mimo kloub. Neovlivníme tak jeho hybnost. Když máte včasnou rehabilitaci a nemáte zákrok do kloubu, tak výsledky jsou nejlepší. V tomhle režimu může jít pacient večer domů,“ říká Hromádka.
Celá operace trvá pouze půl hodiny a k zašití kůže stačí tři stehy. „Zákrok je rychlý, méně poškodíme měkké tkáně. A i když bolesti nakonec přijdou, tak jsou daleko menší. Že to nebolí není jen v důsledku toho, že málo poškozujeme tkáně, ale i tím, že používáme pevnou, tvrdou a rigidní fixaci pomocí dlouhých šroubů. Fragmenty jsou tak pevně spojené, jakoby kost nebyla protnutá,“ potvrzuje doktor.
Zatím u nás lékaři provedli celkem 1400 takových zákroků.