Světová zdravotnická organizace schválila dohodu proti pandemiím. Vznikala přes tři roky
Členové Světové zdravotnické organizace (WHO) v noci na středu schválili přelomovou dohodu o společném postupu při řešení pandemií, informovala agentura AFP. Dohoda, k jejímuž uzavření dala podnět nákaza covidu-19, vznikala přes tři roky. Má přispět k záchraně životů prostřednictvím rychlejší a koordinovanější reakci na pandemie, než tomu bylo při šíření koronaviru. Aby smlouva vstoupila v platnost, musí ji v květnu schválit členové WHO.
Členské země začaly jednat o dohodě poté, co WHO přiznala selhání při pandemii covidu-19. Od té doby se začala formovat podoba zhruba třicetistránkového dokumentu.
‚Finanční situace je nyní ještě akutnější.‘ WHO hodlá kvůli odchodu Spojených států omezit výdaje
Číst článek
„Členské státy WHO udělaly velký krok kupředu ve snaze směřující k lepšímu zabezpečení světa před pandemiemi,“ uvedla organizace v prohlášení po uzavření dohody.
Její generální ředitel Tedros Adhanom Ghebreyesus prohlásil, že státy organizace „psaly historii“ a ukázaly, že „v našem rozděleném světě mohou národy stále spolupracovat, aby našly porozumění a společnou odpověď na společné hrozby“.
Jedním z hlavních sporných bodů komplikujícím vyjednávání bylo podle agentury AFP možné předávání technologií pro výrobu zdravotnických produktů souvisejících s pandemií, a to zejména ve prospěch rozvojových zemí. Nová verze má odstranit další nedostatky současného systému, jako byly nerovnosti v distribuci vakcín a zajistit rychlejší a transparentnější sdílení informací a spolupráci.
Každý výrobce, který bude souhlasit s účastí, bude muset urychleně poskytnout WHO část své produkce zdravotnických produktů spojených s pandemií v hodnotě 20 procent, z čehož nejméně deset procent by mělo být ve formě daru a zbytek za „přijatelné ceny“.
Účast společností je dobrovolná bez ohledu na to, zda jejich sídlo je či není v členské zemi orgánu. O praktických podrobnostech tohoto mechanismu se bude ještě vyjednávat.