Zázraky medicíny: přístroj, jehož jméno nejde vyslovit, 'šmejdí' v plicích. Pacienty už vyšetření nebolí
Před dvaceti roky, ještě než moderní technologie umožnily vznik videobronchoskopu, museli lékaři pacientům otvírat hrudník, aby důkladně diagnostikovali i léčili plicní nemoci.
Miniaturizace a použití nových zobrazovacích systémů nyní dovoluje podívat se do dýchacích cest pro pacienta vcelku bezbolestně a hlavně s milimetrovou přesností.
Videobronchoskop umožňuje pozorovat děje v plicích včetně plicních sklípků a dokonce odtud odebírat vzorky. Lékaři tak můžou daleko jistěji a hlavně včas detekovat časná stádia vzniku zhoubného bujení, provádět přesné biopsie a dokonce i cíleně a přesně aplikovat prostředky pro boj se zhoubnými buňkami.
Endobronchiální sonografie je zkrátka podle mnohých lékařů zázrak, který pacientům zlepšuje vyhlídky na jejich uzdravení. Dnes už lékaři můžou i v nejužších místech dýchacích cest provádět nejrůznější zákroky, například zcela rutinní už je odebírání vzorků speciálními klíšťkami, Počet vyšetření i možností terapie uvnitř dýchacích cest se neustále zvyšuje.
V poslední době se využívá i virtuální bronchoskopie, která využívá možností nejmodernějších CT vyšetření. Obraz je trojrozměrný a umožňuje poznat změny obdobně, jako je můžeme pozorovat při klasické bronchoskopii.
Celou reportáž z operačního sálu najdete ZDE: